Niedziele handlowe w 2024 roku. W tych dniach sklepy będą otwarte [HARMONOGRAM]

W 2024 zakaz handlu w niedzielę wciąż będzie obowiązywał. Sklepy pozostaną otwarte w przypadku zaledwie siedmiu niedziel w ciągu całego roku. Poznaliśmy już pełny harmonogram, a pierwsza data przypada na 28 stycznia 2024.

W 2024 będzie jedynie siedem niedzieli handlowych, a jesienią Polacy będą musieli wytrzymać aż trzy miesiące bez żadnej, w której mogliby zrobić zakupy. Na ten moment spraw wygląda tak, jednakże w życie mogą wejść pewne zmiany, jeśli tylko Koalicja Obywatelska - która jest przeciwnikiem zakazu handlu w niedzielę - postanowi spełnić swoje wyborcze obietnice. 

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o wigilijnej niedzieli niehandlowej. Ważne zmiany dla pracowników i pracodawców

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe w 2024 roku. Po wakacjach będzie kilkumiesięczna przerwa 

Daty niedziel handlowych w 2024 roku są już znane. Pierwsza z nich będzie już w tym miesiącu, a dokładniej 28 stycznia, a na następną Polacy będą musieli zaczekać do marca. Harmonogram niedziel handlowych w tym roku ma wyglądać następująco:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia.

Po wakacjach nastąpi dłuższa przerwa, trwająca łącznie kilka miesięcy. We wrześniu, październiku i listopadzie nie wystąpi ani jedna niedziela, umożliwiająca Polakom zakupy w galeriach handlowych oraz większych sklepach. Przed końcem roku tego typu placówki będą czynne wyłącznie 15 i 22 grudnia

Zakaz handlu w niedzielę 2024. Władza chce wprowadzić zmiany, lecz niezbędna jest aprobata prezydenta Andrzeja Dudy 

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Na samym początku sklepy pozostawały otwarte, w co drugą niedzielę miesiąca, natomiast od 2020 roku zakaz handlu nie dotyczy wyłącznie siedmiu niedziel w ciągu roku. Co więcej, handel jest możliwy także w niedziele poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Warto pamiętać, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w:

  • placówkach pocztowych,
  • cukierniach,
  • lodziarniach,
  • na stacjach paliw płynnych,
  • w kwiaciarniach. 

Politycy Koalicji Obywatelskiej są za tym, aby zmienić obowiązujące przepisy. Sugerują, że w zamian za to pracownicy tego sektora powinni mieć zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu, jak i podwójne wynagrodzenie za pracę w te dni. Jednak zmiany wprowadzone do ustawy związanej z zakazem handlu w niedziele będą musiały zostać zaakceptowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ten natomiast -n w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" - stwierdził, że jego stanowisko w tej sprawie "pozostaje aktualne", co może sugerować, że nie złoży swojego podpisu pod nowelizacją prawa

Więcej o: