Świadczenie wspierające jest skierowane do osób z niepełnosprawnością, które osiągnęły pełnoletniość, a wypłacać je będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Choć nie zależy ono od dochodów, to wciąż trzeba spełnić ściśle określone warunki. Bezpośrednio z tym związana będzie także wysokość przyznanej pomocy. Co więcej, część potrzebujących o pieniądze będzie mogła starać się dopiero w kolejnych latach. Warto pamiętać też, że uzyskanie świadczenia wspierającego jest procesem dwuetapowym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak zostało to już wspomniane powyżej, świadczenie wspierające nie wiąże się z kryterium dochodowym, nie jest też uzależnione od innych form pomocy finansowej otrzymywanych przez daną osobę. Kluczowy jest jednak poziom potrzeby wsparcia oceniany przez specjalne komisje. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, prawo do świadczenia będzie przysługiwać osobom, które uzyskają od 70 do 100 punktów. Przy najwyższym poziomie wsparcia (od 95 do 100 punktów) dostaniemy równowartość 220 proc. renty socjalnej obowiązującej w danym roku, przy czym w tym roku pomocą zostaną objęte wyłącznie osoby, które uzyskają od 87 do 100 punktów. Więcej o kolejnych etapach rozszerzania grona świadczeniobiorców oraz dokładnych stawkach dla poszczególnych poziomów potrzeby wsparcia pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 roku lub później pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach. Wówczas co najmniej 70 punktów będzie wystarczające, aby już teraz uzyskać świadczenie wspierające.
Osoby zainteresowane otrzymywaniem świadczenia wspierającego w pierwszej kolejności muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. W tym celu należy złożyć wniosek do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zrobimy to za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia lub w formie papierowej w urzędzie. Jeśli uzyskamy wystarczającą liczbę punktów, pozostanie nam złożenie właściwego wniosku o świadczenie wspierające. Tym razem do wyboru mamy jedną z trzech dróg elektronicznych: wspomniany portal Emp@tia, platformę PUE ZUS i bankowość elektroniczną.