Parafianie dostali od księży cennik cmentarza. Gdy zobaczyli kwoty, włosy stanęły im dęba. Drożyzna

ZUS przeznacza 4000 tysiące na zasiłek pogrzebowy. Niestety, patrząc na rosnące ceny pogrzebów i cmentarne cenniki, często okazuje się, że jest to po prostu za mało. Wystarczy przyjrzeć się taryfie opublikowanej przez jedną ze śląskich parafii. Ceny są zawrotne.

Na stronie internetowej parafii pw. św. Marcina w Radziechowach (woj. śląskie) pojawił się szczegółowy cennik, który obowiązuje na parafialnym cmentarzu. Biorąc pod uwagę stale rosnące koszty pogrzebu, niejednemu kwoty mogą zawrócić w głowie. Zasiłek pogrzebowy przyznawany przez ZUS może nie wystarczyć.

Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"

Miejsce na cmentarzu - cena. Cmentarny cennik przyprawia o zawroty głowy

Cenniki na cmentarzach potrafią nieźle zszokować. Niedawno na stronie parafii pw. św. Marcina w Radziechowach pojawił się nowy cennik cmentarza, który jest własnością parafii. Administratorem cmentarza jest ksiądz służący w tym kościele. W jego imieniu jednak opiekę nad nekropolią sprawuje zarządca, którego głównym zadaniem jest pilnowanie porządku i wykonywanie niezbędnych prac. Cennik cmentarny, który pojawił się na stronie internetowej parafii. jest bardzo szczegółowy i rozbudowany. Na przykład za nowy, pojedynczy grób zapłacimy 300 złotych. Jeśli jednak chcielibyśmy mieć nowy grób pojedynczy ziemny pionowy (głębinowy), cena wzrośnie dwukrotnie. Dochowanie urny do grobu ziemnego kosztować będzie 200 złotych. Tyle również zapłacimy za podstawienie nowego grobu dziecięcego. Jeśli jednak chcielibyśmy sprawić sobie dwuosobowy grób betonowy, zapłacimy za całość 1600 złotych. Postawienie czteroosobowego grobu betonowego (piwnica) kosztować będzie już 3200 złotych

Cennik na cmentarzu. Kosztów jest całe mnóstwo

Na cmentarnym cenniku możemy również przeczytać, że miejsce pod urnę kosztuje 250 złotych, natomiast sam wynajem chłodni to koszt rzędu 100 złotych na dobę. Zapłacić będzie trzeba również za wjazd na teren cmentarza w celu dokonania remontu bądź budowy nagrobka. Taka "przyjemność" została wyceniona na 100 złotych. Na stronie parafii czytamy również, że opłata za przygotowanie ceremonii pogrzebowej to koszt 250 złotych, natomiast posprzątanie wieńców po pogrzebie kosztuje 70 złotych. Według strony internetowej parafii, opłaty związane z korzystaniem z cmentarza, kaplicy lub chłodni cmentarnej uiszcza się w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania na podstawie obowiązującego cennika. Wszelkie opłaty przy pochówku powinny być uiszczone z góry. Co więcej, należności za cały 20-letni okres również pobierane są z góry. Jeśli jednak miejsce było już wcześniej opłacone, to obowiązywać będzie dopłata do okresu 20-letniego. Jak możemy przeczytać:

Płatności należy dokonać najpóźniej w dniu poprzedzający pogrzeb. Przez dokonanie opłaty za prawo użytkowania grobu (pokładne), nie nabywa się prawa własności do opłaconego miejsca. Osoba, która tę opłatę wniosła, staje się jedynie użytkownikiem miejsca na określony czas
Więcej o: