Każdy rodzic doskonale wie, że wychowywanie dziecka wiąże się ze sporymi wydatkami. Koszty te wrastają, gdy chcemy powrócić do aktywności zawodowej i nasza pociecha potrzebuje dodatkowej opieki w ciągu dnia. To właśnie w takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam świadczenie żłobkowe, przy czym rodzice muszą być świadomi ograniczeń z tym związanych. Kluczowy jest tu rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).
Dofinansowanie pobytu w żłobku, znane powszechnie jako świadczenie żłobkowe, to forma pomocy finansowej wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dowiadujemy się na stronie urzędu, będzie nam przysługiwać, jeśli:
Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Rodziny RKO to świadczenie na drugie i kolejne dzieci w rodzinie, które przysługuje od 12. do końca 35. miesiąca życia pociechy. Oznacza to zatem, że w praktyce otrzymamy żłobkowe na dziecko:
Na prawo do świadczenia żłobkowego nie wpływa dochód w naszej rodzinie. Co więcej, rodzice mają możliwość zrezygnowania z RKO na rzecz dofinansowania żłobka. Należy jednak podkreślić, że ZUS przyzna pomoc wyłącznie w przypadkach korzystania z placówek wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo opieki dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów.
Wniosek o żłobkowe złożymy wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem jednego z trzech kanałów: PUE ZUS, bankowości elektronicznej bądź platformy Empatia. Portal Infor przypomina, że możemy to zrobić najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie korzystać z wymienionych wyżej form opieki. Jeśli formalności dopełnimy w ciągu dwóch miesięcy od tej daty, ZUS przyzna nam pieniądze z wyrównaniem od dnia, w którym pociecha zaczęła uczęszczać do placówki. W pozostałych przypadkach dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożono wniosek. Dofinansowanie żłobka jest przyznawane w takiej wysokości, ile kosztuje nas opieka, ale nie może przekraczać 400 zł. Co ważne, podobnie jak w przypadku dodatku mieszkaniowego, świadczeniobiorcy nie otrzymują żłobkowego "do ręki". ZUS przekazuje środki bezpośrednio na rachunek bankowy podmiotu sprawującego opiekę.