Aktualnie mamy gorący okres przedświąteczny, więc wiele osób szykuje nie tylko dom do przyjęcia gości, lecz również prezenty dla najbliższych. Współcześnie społeczeństwo jest bardzo wygodne i korzysta z nowinek technologicznych. Kupowanie rzeczy z sieci jest więc czymś całkowicie normalnym. Dzięki zamówieniu upominków świątecznych w internecie nie musimy stać w długich kolejkach w galeriach handlowych, a zwrot takich produktów jest o wiele prostszy, ponieważ odbywa się bez wychodzenia z domu. Po finalizacji zakupów czekamy więc na kuriera i zdarza się, że przychodzi on akurat wtedy, gdy mieszkanie jest puste. Co więc dzieje się paczką? Najczęściej ląduje na wycieraczce lub u sąsiada. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Wyjaśniamy.
Jeśli kiedykolwiek zdarzy ci się sytuacja, że kurier dotrze do ciebie akurat wtedy, gdy będziesz poza domem, a przesyłka zostanie pozostawiona na wycieraczce, są dwa możliwe scenariusze. Mając dużo szczęścia, wrócisz do mieszkania i paczka nadal będzie czekać przed drzwiami, więc w takiej sytuacji można się tylko cieszyć, że wszystko, co powinno, znajduje się w środku. Jeśli jednak paczki już nie ma lub została opróżniona, możesz zgłosić sprawę do danej firmy kurierskiej, która najprawdopodobniej poniesie za to odpowiedzialność. Oczywiście będzie to możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy kurier bez uzgodnienia z tobą, pozostawi paczkę na pastwę losu na wycieraczce. Jeśli się na to zgodziłeś, nie możesz mieć pretensji.
Mimo że na co dzień tak się dzieje, w rzeczywistości jest to niedozwolone. Jeżeli dostawca mimo to, tak zrobi, a paczka się zagubi, sprzedawca jest odpowiedzialny i powinien, zwrócić koszty zakupu. Jeżeli wybraliśmy firmę przewozową niezależnie od sprzedawcy, wówczas w takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi firma, która dostarczała przesyłkę.
- informuje Europejskie Centrum Konsumenckie, konsument.gov.pl. Jak przedstawia się sytuacja, gdy paczka została pozostawiona u sąsiada bez naszej wiedzy?
Paczka może zostać przekazana sąsiadowi, jeśli konsument sobie tego zażyczy. Niektórzy przewoźnicy w swoich aplikacjach mają możliwość zaznaczenia opcji "przekaż paczkę do sąsiada". Jeśli jednak taka sytuacja się zdarzy bez naszej wiedzy, a paczka zaginie, należy kontaktować się z firmą kurierską. Dane przedsiębiorstwo powinno zwrócić pieniądze za produkty, które znajdowały się w środku lub zaproponować inne rozwiązanie.
Mimo że dochodzi do takich sytuacji, praktyka ta jest niezgodna z prawem. Firma przewozowa może pozostawić paczkę: adresatowi, ustawowemu przedstawicielowi, pełnomocnikowi lub pełnoletniej osobie mieszkającej z adresatem.
- informuje Europejskie Centrum Konsumenckie. Warto więc w miarę możliwości kontaktować się z kurierem i wspólnie uzgodnić godzinę odbioru przesyłki, by uniknąć takich nieprzyjemności.