NFZ ostrzega Polaków. Przez fałszywe strony możemy tracić bezpieczeństwo i oszczędności

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że pod jego działalność zaczęli podszywać się oszuści. Ich celem jest wejście w posiadanie danych osobowych pacjentów oraz ich numerów kart debetowych lub kredytowych. "Jest ryzyko, że stracisz dane i pieniądze".

Ostrzeżenie w sprawie oszustów pojawiło się na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. W jaki sposób próbują wyłudzić dane? Tym razem nie kontaktują się bezpośrednio z potencjalnymi ofiarami, lecz tworzą specjalne strony, łudząco przypominające oficjalny serwis Funduszu. Wykorzystują przy tym jego logotyp oraz wizerunek

Zobacz wideo 238 dni - tyle średnio czeka się na wizytę u psychiatry dziecięcego na NFZ

NFZ: Oszuści podszywają się pod Fundusz i polują na dane osobowe pacjentów. Rozsyłają niebezpieczne formularze

W ostrzeżeniu możemy przeczytać, że w sieci pojawiły się fałszywe strony internetowe, które bardzo przypominają oficjalny serwis Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści, podszywając się pod NFZ, mogą między innymi oferować "rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia". W tym przypadku pretekstem jest wygasający termin ważności dokumentu pacjenta. 

W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe i numer karty debetowej lub kredytowej

- informuje NFZ. Wystarczy, że pacjenci wypełnią krótki formularz, co ostatecznie może skończyć się kradzieżą oszczędności. Za jego pośrednictwem oszuści pozyskują konkretne dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. W kolejnym kroku należy podać także numer swojej karty płatniczej

To oszustwo i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy

- ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.

NFZ infolinia: Tak wyglądają fałszywe strony internetowe. Wiadomo, co należy robić 

W związku z obecnością fałszywych stron internetowych Fundusz przypomina, że nie wydaje kart ubezpieczenia. Co więcej, nie pobiera również żadnych opłat związanych z ich wydanie oraz nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia. Strony, na które należy uważać, to:

  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com,
  • hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info,
  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info.

Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna wyłącznie pod adresem https://www.nfz.gov.pl/. Jak podaje Fundusz, jest to bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji. 

Nie klikaj w linki (w internecie, w wiadomości SMS, czy w komunikatorze internetowym), gdy nie ma pewności, że strona, do której prowadzą, jest bezpieczna. Możesz stracić dane i pieniądze!

- apeluje NFZ. Należy również pamiętać, że zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza fraza „https". Paweł Florek zaznacza, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z bezpłatnej i całodobowej infolinii pod numerem: 800 190 590 lub powiadomić najbliższą jednostkę policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Potrafisz rozpoznać fałszywe strony internetowe?
Więcej o:
Copyright © Agora SA