Od kiedy wnioski na 300 plus? Niektórzy dostaną aż 400 złotych. Nie przegap terminu

300 plus 2024 to kolejna edycja programu, który co roku stanowi duże wsparcie dla rodziców na początku roku szkolnego. Warto przypomnieć o nim już teraz, choć dopiero co zaczęły się wakacje. Wyjaśniamy, od kiedy można składać wniosek o 300 plus w tym roku oraz komu dokładnie przysługuje taka pomoc.

Program "Dobry Start", znany powszechnie jako 300 plus, po raz pierwszy uruchomiono w roku szkolnym 2019/2020. Od tamtego czasu jest kontynuowany co roku i niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród opiekunów. Jak sugeruje nazwa, świadczenie wynosi 300 złotych i jest wypłacane jednorazowo na zakup szkolnego wyposażenia. Jak zatem można zapewnić sobie wypłatę pieniędzy i jak można zwiększyć tę kwotę do 400 złotych?

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

"Dobry Start": dla kogo 300 plus? Do jakiego wieku i czy 300 plus przysługuje studentom?

300 plus to świadczenie przeznaczone dla rodziców i opiekunów wszystkich uczących się dzieci w wieku od siedmiu do 20 lat. Zgodnie z informacjami na stronie rządowej, w przypadku dzieci z niepełnosprawnością przedział wiekowy zostaje przedłużony do 24. roku życia. Niestety wsparcie nie przysługuje studentom, ale jeśli nasze pociechy są na wcześniejszych etapach edukacji, na pewno warto postarać się o skorzystanie z programu "Dobry Start". Co ważne, na przyznanie świadczenia nie wpływa sytuacja rodziny i nie ma tu progu dochodowego. Mimo to wymaga to od nas pewnego zaangażowania. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku. Nie jest to jednak proces trudny, o czym poniekąd mogą świadczyć dane przytaczane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

To już czwarty rok, gdy wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS rozpatrzył niemal 4,6 miliona wniosków i wypłacił z tego tytułu około 1 miliard 38 milionów złotych

- przekazał Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, cytowany przez portal Infor. Jak zatem zabrać się za składanie wniosku i o jakich terminach musimy tu pamiętać?

Kiedy złożyć wniosek o 300 plus. 300 plus kiedy wypłaty? 

Wnioski na 300 plus 2024 będzie można składać już o 1 lipca. Zrobić to można wyłącznie elektronicznie za pomocą aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze również będą później wypłacane tylko na konto bankowe. Sam proces składania wniosku jest prosty i intuicyjny, musimy tylko pilnować, aby podać właściwy numer rachunku oraz dane kontaktowe. Wnioskować można aż do 30 listopada, ale im szybciej, tym lepiej. Wniosek złożony w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia do 30 września. W pozostałych przypadkach będziemy musieli poczekać do dwóch miesięcy od dnia dopełnienia formalności.

Na koniec warto przypomnieć o możliwości zwiększenia wsparcia na wyprawkę szkolną o 100 złotych. Na taki dodatek mogą liczyć osoby pobierające zasiłek rodzinny. Jest to pomoc niezależna od 300 plus, ale konieczne jest posiadanie prawa do wspomnianego zasiłku. Wniosek o dodatek z tytułu rozpoczęcia danego roku szkolnego należy złożyć do 31 października.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.