W ramach programu rodzice będą mogli złożyć wniosek na jedno z trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Pierwsze z nich nazywane jest potocznie babciowym i zwraca największą uwagę. Kogo dokładnie obejmuje? Choć nazwa wskazuje na to, że dodatek skierowany jest do babć zajmujących się dziećmi, w rzeczywistości świadczeniobiorców może być znacznie więcej.
Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" jest przeznaczone dla rodziców wychowujących dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy chcą wrócić do pracy i dlatego muszą zorganizować opiekę nad potomkiem. Nabór wniosków rusza 1 października 2024 roku, a dokumenty mogą składać zarówno rodzice, jak i opiekuni faktyczni dziecka, rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka. W tym przypadku państwo gwarantuje 1,5 tys. złotych miesięcznie, co ma pokryć koszty związane z zatrudnieniem osoby do opieki. Może być to niania, babcia, dziadek, ciocia, wujek lub koleżanka oraz kolega. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością kwota wzrasta do 1,9 tys. złotych. Wnioskodawcy mają także wolną rękę, jeśli chodzi o podpisanie umowy uaktywniającej, czyli umowy o świadczenie usług, na podstawie której niania opiekuje się dziećmi. Co więcej, w tym przypadku koszty składek również pokrywa państwo. Weryfikowany będzie jedynie fakt powrotu rodzica do pracy oraz wymiar jego aktywności zawodowej, czym zajmie się ZUS.
Wniosek można złożyć przez internet za pośrednictwem platformy PUE ZUS (eZUS), aplikacji mobilnej mZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ten sam sposób należy postępować również w przypadku dwóch pozostałych świadczeń oferowanych w ramach programu Aktywny Rodzic. Dodatek "aktywnie w żłobku" ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 złotych do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Świadczenie jest skierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Tutaj również można otrzymać 1,5 tys. złotych miesięcznie na zdrowe dziecko i 1,9 tys. złotych na dziecko z niepełnosprawnością. Warto jednak pamiętać, że ZUS nie pokryje kosztów wyżywienia. Z trzeciego świadczenia "aktywnie w domu" skorzystają rodzice, którzy postanowią zostać z dzieckiem w domu. Wsparcie wyniesie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Należy pamiętać, że rodzice muszą dokonać wyboru, czy zachowują prawa nabyte do rodzinnego kapitału opiekuńczego, który jest wypłacany od drugiego dziecka, czy chcą skorzystać ze świadczenia "aktywnie w domu".
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.