Ceny za wywóz śmieci będą znacznie niższe. Wystarczy spełnić te warunki

Prowadzenie gospodarstwa domowego wiąże się z koniecznością spełniania różnego rodzaju obowiązków. Jednym z nich jest opłata za wywóz śmieci. Jakiś czas temu stworzono ustawę, która umożliwia obniżenie opłat związanych z odpadami. Aby skorzystać z projektu, trzeba spełnić tylko kilka warunków.

Rosnące ceny usług i produktów motywują wiele osób do korzystania z różnego rodzaju upustów i szukania sposobów na zmniejszenie kosztów. Chcąc odciążyć budżet domowy, warto rozważyć jedną z możliwości, jaką zaoferowało swego czasu państwo. Jak zaoszczędzić na wywożeniu śmieci? Sposób jest banalnie prosty i dotyczy praktycznie każdej gminy.

Zobacz wideo Spięcie podczas wywodu Mejzy. "Skala krzyku grozi kalectwem"

Wywóz śmieci w Polsce. Korzystając z tej metody zawęzisz ilość opłat

Opłaty związane z wywozem śmieci to tylko jeden z wielu kosztów, jakie trzeba ponosić, będąc właścicielem gospodarstwa domowego. Na szczęście, jest on również jednym z kilku, które dają możliwość uszczuplenia kwoty pobieranej za tę usługę. Według przepisu ustanowionego w artykule 6k ustęp 4a, właściciele nieruchomości posiadający kompostownik na terenie swojej posesji mogą zostać zwolnieni z części opłat związanych z odpadami. Jedynym haczykiem jest różnorodność interpretacji tego ustępstwa. Każda gmina ma prawo indywidualnie stanowić o kwocie wolnej od zapłaty. Przykładowo w 2023 roku mieszkańcy Wrocławia mogli zaoszczędzić około 120 zł rocznie. Chcąc przystąpić do tego projektu, wystarczy wypełnić stosowny formularz, który znajdziemy w lokalnym urzędzie gminy. Znajdziemy w nim również wszystkie szczegóły dotyczące regulacji opłat. Istnieją jednak wspólne cechy, które powinna spełniać każda osoba chcąca zmniejszyć koszty budżetu domowego.

Kompostownik domowy. Idealny sposób na obniżenie kosztów

Decydując się na prowodzenie kompostownika w gospodarstwie domowym, jednym z warunków jest umieszczenie go w odległości 5 metrów od okien i drzwi, jeśli pojemnik posiada pojemność do 10 metrów sześciennych. Istnieje również możliwość składowania bioodpadów w dole, który zabezpiecza się warstwą gałęzi. Ważne jest, aby to miejsce w naszej przestrzeni domowej po prostu istniało. Zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe? Otóż nie. Raz na jakiś czas osoby, które biorą udział w projekcie, mogą spodziewać się kontroli z urzędu. Tego typu wizyty mają miejsce najczęściej we wrześniu, październiku i listopadzie. Każda z nich jest uprzednio konsultowana z gospodarzem. Jeśli jednak właściciel posesji nie zdecyduje się na podjęcie "gości" lub nie będzie spełniał warunków związanych z ustawą dotyczącą upustu w sprawie wywozu śmieci, może zostać pozbawiony częściowego zwolnienia z płac. Po utracie tego przywileju trzeba odczekać 6 miesięcy, aby móc zacząć korzystać z niego ponownie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: