Tym osobom przysługuje 21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium. Skorzystają też dzieci i emeryci

Darmowy pobyt w sanatorium to okazja do poprawy zdrowia bez obawy o obciążenie domowego budżetu. KRUS zapewnia taką formę leczenia całkiem sporej grupie osób. Oczywiście nadal trzeba spełnić określone warunki. Czym dokładnie różni się taki wyjazd od tego w ramach NFZ lub ZUS?

Osoby zainteresowane wyjazdem do sanatorium mogą starać się o skierowanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie jest to jedyna opcja do rozważenia. Jakiś czas temu informowaliśmy też o darmowych pobytach w sanatorium organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tym razem natomiast przybliżymy, jak wyglądają turnusy rehabilitacyjne, które oferuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli system ubezpieczeń dla rolników.

Zobacz wideo KRUS powinien zostać utrzymany czy zreformowany? Pytamy posła Klimczaka

Jak załatwić sanatorium z KRUS? Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne przysługują nie tylko pracującym rolnikom

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie KRUS, omawiana rehabilitacja lecznicza jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów. Ich cel to zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu w KRUS dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym. Od 1 stycznia 2023 roku z rehabilitacji tej mogą jednak korzystać również seniorzy pobierający emeryturę rolniczą. Co ważne, pobyt na turnusie jest całkowicie bezpłatny. Ponadto zakład rehabilitacji leczniczej zwraca pacjentowi koszty przejazdu do danej placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka komunikacji miejskiej.

Zobacz też: Sanatoria zmieniają zasady. Zniosły ważny zakaz, ale jest haczyk

Na turnus można być skierowanym raz w na 12 miesięcy. Wyjątek stanowią osoby z ustalonym prawem do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także z prawem do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. W tych przypadkach o wyjazd na kolejny turnus można starać się już po upływie sześciu miesięcy od zakończenia poprzedniego. Co jeszcze warto wiedzieć o turnusach KRUS?

Gdzie można pojechać z KRUS do sanatorium? Centra Rehabilitacji Rolników KRUS znajdują się w kilku miejscowościach

Od 1993 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, które odbywają się w czasie wakacji letnich. Ich czas trwania to nadal 21 dni, a dzieci mają zapewnioną całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Na miejscu jest też obecna wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Należy jednak mieć na uwadze, że zarówno turnusy dla dzieci, jak i dorosłych odbywają się wyłącznie w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Obecnie takie placówki znajdują się w następujących miejscowościach:

  • Iwonicz-Zdrój,
  • Kołobrzeg,
  • Horyniec-Zdrój,
  • Gołuchów (CRRKRUS w Jedlcu),
  • Szklarska Poręba,
  • Świnoujście.

Z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS rocznie korzysta około 14 tysięcy osób. W turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci rolników każdego roku uczestniczy z kolei około 1180 dzieci. Wniosek o pobyt w sanatorium należy złożyć w placówce KRUS osobiście lub pocztowo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: