Czym jest renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy? KRUS na łamach portalu "Nowiny24" wyjaśnia, czy i na jakich zasadach w takiej sytuacji wciąż można prowadzić działalność rolniczą. W niektórych przypadkach część świadczenia ulegnie zawieszeniu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wspomniana renta składa się z dwóch części - składkowej oraz uzupełniającej i jest wypłacana każdemu ubezpieczonemu rolnikowi, który spełnia następujące warunki:
Okresy wymagane do przyznania renty rolniczej to:
Do kwestii prowadzenia gospodarstwa rolnego przez rencistów odniosła się rzeczniczka prasowa KRUS Teresa O’Neill. Jak się okazuje, część składkowa w takiej sytuacji jest wypłacana w całości, natomiast wypłata części uzupełniającej odbywa się na nieco innych zasadach. Jeżeli dana osoba nie zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej, ta kwota może zostać pomniejszona o 25 lub 50 proc., jak i zostać całkowicie zawieszona. Pełne świadczenie przyznawane jest jedynie tym rolnikom, którzy prowadzą działalność rolniczą wraz z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Wtedy zarówno część składkowa, jak i uzupełniająca wypłacane są na poziomie 100 proc. W przypadku otrzymania renty istnieje także możliwość przekazania gospodarstwa rolnego swojej rodzinie, jednakże istotny jest tu jeden warunek. Rencista zawierający umowę dzierżawy z m.in. dzieckiem, jego małżonkiem lub wnukiem nie może mieszkać z daną osobą we wspólnym gospodarstwie domowych.