Terminowość wypłat rent i emerytur jest niezwykle ważna dla świadczeniobiorców. Wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zazwyczaj stanowią jedyne źródło dochodu beneficjentów, więc to kluczowe dla ich domowego budżetu. Niektórzy jednak czasami dostają pieniądze wcześniej. Dotyczy to również dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli 13. emerytury lub po prostu "trzynastki". Kto może liczyć na taki przywilej?
Ogólna zasada mówi o tym, że 13. emerytura jest wypłacana wraz ze świadczeniem kwietniowym w danym roku kalendarzowym. W 2025 roku pod tym względem nie dojdzie do żadnych zmian. Zmienią się jednak terminy wypłat obu świadczeń (emerytury lub renty i trzynastki). Dlaczego? Przechodząc na emeryturę, każdy świadczeniobiorca ma wyznaczany przez ZUS termin wypłat. Może to być 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień każdego miesiąca. Termin przypisany danej osobie z reguły pozostaje bez zmian. Wyjątkiem od tego są sytuacje, gdy przypada on w weekend lub święto. W kwietniu tego roku będzie to dotyczyć aż trzech grup:
Warto zauważyć, że 20 kwietnie 2025 roku to Wielkanoc, więc dzięki wcześniejszej wypłacie powinniśmy zdążyć jeszcze zrobić przedświąteczne zakupy. Ponadto należy mieć na uwadze, że wypłaty te nastąpią już po marcowej waloryzacji. Ile zatem dokładnie trafi do osób upoważnionych?
Wiceszef resortu rodziny Sebastian Gajewski potwierdził w rozmowie z portalem money.pl, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będzie ustalony na zasadach przyjętych w budżecie i nie jest planowana jego dodatkowa podwyżka. Portal Infor przypomina natomiast, że według obecnych prognoz wyniesie on 5,82 procent. Na ostateczną wysokość musimy jeszcze poczekać, aż prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosi wskaźnik realnego wzrostu płac. Przyjmując jednak wymienioną wcześniej wartość, emerytura minimalna wzrośnie od 1 marca 2025 roku do kwoty 1884,61 złotych brutto. Tyle też trafi do wszystkich świadczeniobiorców w ramach 13. emerytury.
Zobacz też: Najwyższa emerytura w woj. łódzkim. Wypłata jest 19 razy większa niż minimalne świadczenie
Należy podkreślić, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne nie przysługuje osobom, których świadczenie podstawowe jest zawieszone. Nie otrzymają go również seniorzy, którzy dopiero przejdą na emeryturę w kolejnych miesiącach 2025 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.