• Link został skopiowany

Nawet początkujący zarabiają blisko 20 tys. zł miesięcznie. W Polsce dostają jedną piątą

Polscy specjaliści wciąż są doceniani na całym świecie. Często taki wyjazd za granicę wiąże się również ze znaczną poprawą sytuacji finansowej. W niektórych krajach elektrycy już na samym początku mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Opcji jest wiele.
Nawet początkujący zarabiają krocie. W Polsce dostają jedną czwartą
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Wielu Polaków wciąż decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. W ten sposób są w stanie zarobić znacznie więcej niż w kraju, szczególnie jeśli pracodawca gwarantuje bezpłatny dojazd do miejsca pracy czy darmowe zakwaterowanie. Temat takich wyjazdów powraca ze zdwojoną siłą w okresie wakacyjnym, kiedy to zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Uczestniczenie w zbiorach czy pomoc w kuchni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują zatrudnienia jedynie na kilka miesięcy. Choć to pozwala zaoszczędzić niemałą kwotę, największymi profitami mogą pochwalić się polscy specjaliści. Przykładem tego są elektrycy, którzy w Szwajcarii już na starcie otrzymują ponad 160 złotych za godzinę.

Zobacz wideo Wicemarszałek Sejmu 12 lat pracował na śmieciówkach

Praca elektryk nie jedno "imię" ma. W Polsce 4 tys. zł netto, a w Szwajcarii ponad 20

Temat zarobków elektryków za granicą został poruszony na nagraniu opublikowanym przez jednego z użytkowników TikToka. Prowadzący profil "Polak w Szwajcarii" zapoczątkował dość intensywną dyskusję dotyczącą lokalnych wynagrodzeń. Pod filmem natychmiast zaroiło się od komentarzy, w których pozostali użytkownicy dzielili się swoją obecną pensją oraz opisywali trendy występujące na szwajcarskim rynku. Zdaniem jednego z nich jako elektryk można zarabiać tam aż 4-5 tysięcy CHF (frank szwajcarski) netto, czyli od około 18,5 do ponad 23 tysięcy złotych na rękę. Inna osoba twierdzi, że standardowa kwota na początek to 35 CHF na godzinę, czyli około 160 złotych. Kolejny komentujący przyznał, że na start zazwyczaj otrzymuje się minimum 4,3 tysiąca CHF, czyli blisko 20 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależy jednak od umiejętności, doświadczenia oraz stażu pracy.

Zobacz też: Uzbierał w PPK ponad milion złotych. Polacy traktują to jak lokatę w banku. Wypłacają krocie

Dla porównania - według analizy serwisu GoWork - w Polsce mediana wynagrodzenia dla młodszego elektryka wynosi 5 590 złotych brutto, a dla specjalistów 6 110 złotych brutto. W 2025 roku średnia pensja dla tego zawodu jest równa 4 tysiące złotych netto miesięcznie. Różnice są zatem spore.

Praca sezonowa za granicą. To wcale nie musi się opłacać?

Warto jednak pamiętać, że wyjazd za granicę może wiązać się również ze znacznie większymi wydatkami związanymi z codziennym funkcjonowaniem. Jeśli zatem nie jest to oferta gwarantująca niemalże bezpłatny pobyt, ostateczny zarobek może nie być już aż tak atrakcyjny. Według jednego z komentujących utrzymanie rodziny 2+2 kosztuje w Szwajcarii około 3,5 tysiąca CHF miesięcznie. Jest to ponad 16 tysięcy złotych.

Zobacz też: Prawie 9 tysięcy miesięcznie. Szukają osób bez doświadczenia

Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu takie rozwiązanie może być wyjątkowo atrakcyjne. Tym bardziej że specjaliści poszukiwani są na całym świecie. Spore wynagrodzenia polskim elektrykom proponują również Niemcy. W sieci widnieje aktualnie wiele ofert pracy, z których wynika, że u naszych zachodnich sąsiadów można zarobić w ten sposób nawet 2,5-3 tysiące euro netto, czyli od nieco ponad 10 do prawie 13 tysięcy złotych na rękę. Ponadto wiele ogłoszeń zawiera informację o bezpłatnym zakwaterowaniu.

Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: