Skierowanie do sanatorium. Jakie warunki należy spełniać, by otrzymać skierowanie na leczenie sanatoryjne?

Skierowanie do sanatorium umożliwia skorzystanie z wielu zabiegów leczniczych i zwiększa szansę na ogólną poprawę zdrowia. Bardzo często osoby schorowane ubiegają się o tego typu leczenie, by odpocząć i wzmocnić funkcjonowanie organizmu. Aby otrzymać skierowanie do sanatorium z ZUS, KRUS lub NFZ pacjent musi być sprawny, by mógł się sam sobą zajmować, ale jednocześnie wymagający zabiegów leczniczych.

Kolejka do sanatorium. Jakie są zasady przyjęć do sanatorium?

Skierowanie do sanatorium to dopiero pierwszy etap w ubieganiu się o leczenie w uzdrowisku. Kolejka do sanatorium nie jest krótka. Lista osób oczekujących jest naprawdę długa, a otrzymanie skierowania nie jest takie proste. Pobyt w sanatorium w pierwszej kolejności przysługuje osobom, które niedawno wyszły ze szpitala i powinny dalej kontynuować leczenie. Również osoby, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami mają pierwszeństwo by otrzymać skierowanie. Jakie kroki należy poczynić aby otrzymać skierowanie?

  • przede wszystkim trzeba odbyć wizytę u swojego lekarza rodzinnego, który zleci wiele badań w celu ustalenia aktualnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku gdy lekarz uzna, że pacjent wymaga dalszego leczenia, wystawi skierowanie do sanatorium
  • skierowanie otrzymane od lekarza pacjent powinien dostarczyć do oddziału NFZ właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Należy pamiętać o dołączeniu wyników badań, które dla pracowników instytucji będą potwierdzeniem, że wymagane jest leczenie
  • dokumenty rozpatrywane są przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej – do tego lekarza należy decyzja ostateczna o skierowaniu na pobyt w ośrodku
  • w przypadku pozytywnej decyzji w ciągu 14 dni pacjent powinien otrzymać listowne potwierdzenie. Jeśli zaś skierowanie zostanie odrzucone wróci ono do naszego internisty – także listem. Istotne jest, że niestety od decyzji negatywnej nie można się w żaden sposób odwoływać.

Przeglądarka skierowań – do czego służy?

Przeglądarka skierowań do sanatorium stworzona została przez NFZ, aby ułatwić dostęp kuracjuszom do wszelkich informacji, które dotyczą procesu potwierdzenia własnego skierowania do sanatorium przez NFZ. Korzystanie z niej jest bardzo proste. Wystarczy podać numer skierowania aby sprawdzić:

  • datę wpłynięcia skierowania do NFZ
  • które miejsce w kolejce zajmuje dany pacjent
  • status skierowania
  • ocenę lekarza balneologa, która dotyczy profilu i rodzaju leczenia
  • miejsce i termin leczenia

NFZ sanatorium – jak długo trzeba czekać na wyjazd do sanatorium z NFZ?

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium NFZ nie jest krótki. Mimo iż na decyzję z NFZ oczekuje się do 30 dni, pacjent, który posiada skierowanie czeka na wyjazd od 18 do 26 miesięcy. W wielu przypadkach czeka się w kolejce 2 lata.

Sanatorium miłości. Program telewizyjny o kuracjuszach

Sanatorium miłości to program telewizyjny typu reality show, który od 2019 roku emitowany jest w telewizji publicznej. Jak wiele innych programów tego typu cieszy się sporą oglądalnością. W programie bierze udział 6 kobiet i 6 mężczyzn powyżej 60. roku życia. Przez 3 tygodnie te osoby poznają się i wspólnie uczestniczą w zabiegach i aktywnościach fizycznych w sanatorium. 

NFZ kolejki oczekujących do sanatorium wciąż długie 

Kolejki oczekujących do sanatorium NFZ są niestety długie i nie przesuwają się zbyt szybko. Z reguły czas oczekiwania na wyjazd to nawet 2 lata. Niestety obecny – 2023 rok - nie zmieni wiele w tym zakresie, ponieważ uprawnienia do sanatorium na NFZ zdobyła nowa grupa seniorów, czyli emeryci rolnicy. Wszyscy seniorzy muszą się liczyć z latami oczekiwania na turnus w sanatorium. Wszelkie informacje dotyczące skierowania najlepiej sprawdzać w przeglądarce skierowań, o której wspomniane było wcześniej.

Zobacz też: Eleganckie kobiety, tańce i nowe znajomości. Sanatoria w PRL-u tętniły życiem... nie tylko z powodów leczniczych

Więcej o:
Copyright © Agora SA