Krochmal. Przygotuj kąpiel, dzięki której pozbędziesz się problemów skórnych

Krochmal jest płynem, który powstaje poprzez połączenie wody ze skrobią ziemniaczaną. Sposób przygotowania krochmalu jest bardzo prosty, ale nie wszyscy znają jego właściwości i zastosowanie. Dawniej bardzo często korzystały z niego nasze babcie i mamy, a ponadto wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym, papierniczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym.

Krochmal do kąpieli. W jakich sytuacjach używać krochmalu do kąpieli?

Krochmal kojarzy nam się ze sztywną pościelą i białymi koszulami. I jest to prawidłowe skojarzenie, bo w tym celu stosowały go nasze babcie. Niemniej jednak ta prosta w przygotowaniu mieszanka może być pomocna także w innych sytuacjach. Krochmal do kąpieli stosowany jest głównie w celu łagodzenia podrażnień na skórze. W dawnych czasach cieszył się dużym zainteresowaniem chociażby przez fakt, że na rynku nie było dostępnych aż tak wiele produktów kosmetycznych. Krochmal był używany do kąpieli także dlatego, że był łatwo dostępny, jego przygotowanie nie było drogie, ale przede wszystkim był skuteczny.

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Pozbądź się łuszczącej skóry

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Przygotowanie krochmalu jest dość proste. Warto z niego skorzystać, ponieważ jest to bardzo skuteczna metoda na walkę z łuszczącą się skórą, odparzeniami czy suchą skórą. Kąpiele z krochmalu stosowane są bardzo często u niemowlaków, które mają problemy skórne czy też potówki. Oto krótka instrukcja jak zrobić krochmal do kąpieli.

Składniki:

 • przegotowana woda,
 • woda zimna,
 • duża łyżka mąki ziemniaczanej (na 3 l wody w wanience)

Przygotowanie:

 1. Mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w zimnej wodzie (w proporcjach szklanka wody na łyżkę mąki). Mieszamy całość – tak, aby nie powstały grudki.
 2. Przelewamy mieszankę do większej miski i zalewamy gorącą wodą – całość dalej mieszamy.
 3. Wlewamy krochmal z mąki ziemniaczanej do wanienki i dolewamy wodę – w wannie temperatura powinna wynosić około 38?. 

Krochmal w sprayu – czym jest i jak go używać?

Krochmal w sprayu to produkt, który jest szybki i łatwy w użyciu. Przydaje się zwłaszcza przy prasowaniu, ponieważ usztywnia tkaniny dzięki czemu prasowanie staje się łatwiejsze. Jego zaletą jest to, że może być stosowany zarówno na mokrą jak i suchą tkaninę, a ponadto chroni przed zabrudzeniem i nadaje odzieży świeży zapach. Krochmal w sprayu można kupić w większych marketach czy też drogeriach kosmetycznych. 

Krochmal - przepis na klasyczny krochmal do pościeli, firanek i ubrań

Przepis na krochmal jest prosty. Niezależnie od tego czy będzie to krochmal do firanek, pościeli czy odzieży w jego przygotowaniu różnią się tylko proporcje. 

 • do kołnierzyków i mankietów koszul – wsypujemy 1,5 łyżki mąki na litr wody, 
 • do ubrań – wsypujemy łyżeczkę mąki na litr wody,
 • do pościeli, serwet, obrusów i ścierek – wsypujemy łyżkę mąki na litr wody.

Oto dokładny przepis na przygotowanie krochmalu.

 1. Do garnka wlewamy litr zimnej wody. Jedną szklankę odlewamy na później, a resztę gotujemy.
 2. W odłożonej szklance wody mieszamy mąkę ziemniaczaną – najlepiej zanim pozostała woda się zagotuje.
 3. Gdy woda zacznie się gotować, wlewamy do garnka mieszankę mąki z wodą. Mieszamy całość dokładnie, aby nie zrobiły się grudki.
 4. Gdy masa będzie gęsta krochmal będzie gotowy do użycia.

Kąpiel w krochmalu – jak ją przygotować i jak często powtarzać?

Kąpiel w krochmalu, aby była skuteczna musi być odpowiednio przygotowana, czyli dwie stołowe łyżki krochmalu łączymy z dwiema szklankami zimnej wody. Do tak przygotowanego roztworu dolewamy wrzątek i całość energicznie mieszamy, by nie zrobiły się grudki. Następnie otrzymany krochmal zaleca się wlewać do wanienki z wodą o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut. Aktualnie w sklepach dostępne są także saszetki z gotowym już krochmalem co daje alternatywę dla osób, które nie chcą samodzielnie go przyrządzać. Kąpiel i kuracja krochmalem z reguły jest skuteczna już po pierwszym zastosowaniu. Oczywiście może się zdarzyć, że dolegliwości nie ustąpią do końca, zatem warto powtórzyć kąpiel. Jeśli jednak po kilku kąpielach nie będzie poprawy warto zaprzestać kąpieli w krochmalu i wybrać się do dermatologa.

Zobacz też: Zazwyczaj używasz jej w kuchni, tym razem posyp nią włosy. Efekt z pewnością cię zaskoczy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.