Krew w moczu u dziecka zawsze wywołuje niepokój u rodziców. W takim przypadku powinni oni natychmiast skonsultować się z lekarzem. Erytrocyty w moczu dziecka nie powinny być obecne. W przypadku wykrycia erytrocytów w moczu rodzic nie powinien bagatelizować tego objawu, ponieważ ich obecność w moczu dziecka może oznaczać rozwijający się proces chorobowy np. zapalenie wyrostka robaczkowego lub zakażenie dróg moczowych. Jeśli w wynikach badań pojawią się, chociażby śladowe ilości erytrocytów należy niezwłocznie skonsultować wyniki z pediatrą. Poziom ilości erytrocytów oznacza się w ramach badania moczu, a norma wynosi 2 – 3 w polu widzenia. Jeśli u dziecka ilość przekracza normę, należy udać się do pediatry. Gdy erytrocytów jest więcej niż 5 w polu widzenia, stan taki nazywa się krwinkomoczem. Gdy krwinek jest powyżej 1000 w polu widzenia, mówimy o krwiomoczu.
Leukocyty w moczu u dziecka wykrywa się podczas badania moczu. Leukocyty, czyli krwinki białe to element współtworzący system odpornościowy człowieka. Ich obecność może świadczyć między innymi o zapaleniu pęcherza u dzieci. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo pobrać próbkę moczu do badania, ponieważ niewłaściwe pobranie moczu może także wskazywać na leukocyturię u dzieci. Jak w takim razie prawidłowo pobrać mocz do badania?
U małych dzieci zalecane jest jałowe pobieranie moczu drogą cewnikowania czy punkcji nadłonowej, która stanowi rozwiązanie ostateczne. Bardzo istotne jest także jak najszybsze dostarczenie próbki moczu do laboratorium, w przypadku dzieci starszych należy pobrać mocz po podmyciu krocza wodą z mydłem i pobrać mocz ze środkowego strumienia.
Jeśli mocz został pobrany prawidłowo, a nic nie wskazuje, że jakikolwiek czynnik mógł dać fałszywy wynik, a w moczu zostały wykryte leukocyty, należy wykonać posiew moczu dziecka, który da dokładny opis sytuacji. Co może być przyczyną podwyższonej ilości leukocytów w moczu dziecka?
Krwiomocz u dziecka inaczej hematuria to stan, o którym mówimy gdy rodzic zauważa zmienioną barwę moczu. W tym przypadku mocz ma czerwonawe lub herbaciane zabarwienie, które wyraźnie wskazuje na obecność krwi w moczu. Jeśli zauważymy u dziecka krwiomocz, należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać badanie moczu, które dodatkowo pomoże ocenić także obecność bakterii w moczu, nadmiernej ilości białka czy też zbyt wysokiej ilości krwinek białych. Pojawienie się krwiomoczu może sygnalizować objawy wielu schorzeń, dlatego ważne jest, aby rodzic obserwował objawy występujące u dziecka. W przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego mocz dziecka może być wysłany na posiew – badanie to umożliwia stwierdzenie, jaki patogen odpowiada za wystąpienie infekcji i później możliwe jest dopasowanie leczenia. W sytuacji gdy istnieje ryzyko tego, że dziecko cierpi na kamicę lub nowotwór układu moczowego, wykonane mogą być badania obrazowe. Nawet USG jamy brzusznej, może pozwolić na odkrycie przyczyny krwi w moczu u dziecka.
Krew w moczu u noworodka na pewno wzbudza ogromny niepokój u rodziców. Przyczyn pojawienia się krwi w moczu być bardzo wiele. Część z nich może świadczyć o zakażeniu a inne o chorobach autoimmunologicznych czy urazach. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że krew w moczu dziecka oznacza nowotwór. Mocz noworodka w pierwszych dniach życia może mieć barwę ceglasto-różową. Związane jest to z dużą ilością w moczu nie krwi, a moczanów. Jest to objaw fizjologiczny i nie powinien budzić niepokoju rodziców. Po kilku dniach zawartość moczanów zmniejsza się, a kolor moczu dziecka powróci do normy. Jakie mogą być inne przyczyny krwi w moczu dziecka?
Aby wyjaśnić dokładną przyczynę obecności krwi w moczu, należy udać się do pediatry i wykonać ogólne badanie moczu.
Śladowe ilości krwi w moczu u dziecka, choć wzbudzają niepokój u rodziców, nie zawsze muszą być oznaką choroby. Krew w moczu u dziecka może pojawić się także w innych stanach. Bardzo często zdarza się, że gorączka i intensywny wysiłek są przyczyną pojawienia się śladowych ilości krwi w moczu. Warto wspomnieć, że niekiedy zdarza się, że mocz zmienia swoją barwę na czerwony w wyniku spożywania pewnych leków np. fenoloftaleiny czy produktów spożywczych. np. buraków ćwikłowych, rabarbaru.
Zobacz też: Kolor kału - o czym świadczy? Kiedy zmianę zabarwienia stolca warto wyjaśnić i jak?