Krochmal: przepis, który krok po kroku powie Ci jak samodzielnie przygotować krochmal

Krochmal, a w zasadzie przepis na jego przygotowanie, jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Krochmal powstaje poprzez połączenie wody ze skrobią ziemniaczaną. Warto wspomnieć, że krochmal ma bardzo szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle kosmetycznym, papierniczym, włókienniczym i oczywiście w gospodarstwie domowym.

Krochmal do kąpieli to świetny sposób na odparzenia u niemowlaka. Na co jeszcze pomaga krochmal?

Krochmal do kąpieli jest bardzo często stosowany w pielęgnacji niemowląt. Właściwości krochmalu doskonale łagodzą zmiany skórne, które występują u niemowląt. Idealnie sprawdza się w przypadku odparzonej pupy, a także można go stosować do pielęgnacji trudnej sfery okołopieluszkowej. Na co jeszcze pomaga kąpiel w krochmalu?

  • leczy otarcia, zaczerwienienia, potówki oraz wysypki spowodowane reakcją alergiczną na środki piorące, kosmetyki czy ubrania,
  • bardzo często jest ona zalecana u dzieci, które borykają się ze skazą białkową,
  • pomaga w przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry.

Jak zrobić krochmal? Mąka ziemniaczana i woda mogą zdziałać cuda

Jak zrobić krochmal samodzielnie? Sposób przygotowania krochmalu jest banalnie prosty. Wystarczy tylko woda i mąka ziemniaczana w odpowiednich proporcjach, które zależne są przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz od rzeczy, które będziemy krochmalić. 

  • jeśli będziemy krochmalić ubrania – wystarczy łyżeczka mąki ziemniaczanej na 1 litr wody
  • w przypadku obrusów, pościeli i ścierek – na 1 litr wody musimy użyć 1 łyżki mąki ziemniaczanej

Bardzo istotną kwestią jest, że nie wszystko możemy krochmalić. Delikatne tkaniny takie jak np. pościel z bawełny satynowej nie powinny być krochmalone. Jak zrobić krochmal?  

  1. Odmierzamy litr zimnej wody i odlewamy z niego szklankę wody. Resztę zagotowujemy.
  2. Mieszamy odmierzoną porcję mąki ziemniaczanej z odlaną wodą.
  3. Gdy woda zacznie wrzeć, wlewamy do niej roztwór mąki. Cały czas energicznie mieszamy, by nie powstały grudki.
  4. Krochmal jest gotowy, gdy zgęstnieje.

Krochmal dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Krochmal dla dziecka musi być przede wszystkim dobrze przygotowany, ale też stosowany racjonalnie. Co to oznacza? Oto wskazówki, których należy przestrzegać, stosując krochmal.

  • cały roztwór powinien mieć konsystencję kisielu – kiedy wyszedł zbyt wodnisty, dodajemy jeszcze skrobi, aż uzyskamy prawidłową gęstość,
  • moczenie dziecka powinno trwać krótko, od 5 do 7 minut. Należy pamiętać, że po takiej kąpieli nie spłukujemy dziecka,
  • zbyt długie stosowanie krochmalu, np. codzienne, może zbyt mocno przesuszyć skórę i odnieść kompletnie odwrotne skutki niż zamierzono – kąpiel można wykonywać maksymalnie 3-4 razy w tygodniu,
  • warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka, ponieważ krochmal ma właściwości wysuszające. 

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Przygotuj dwa składniki

Jak zrobić krochmal do kąpieli na pewno wiedziały nasze babcie, które w dawnych czasach bardzo często stosowały kąpiel w krochmalu, aby przynieść ukojenie swoim dzieciom w przypadku problemów skórnych. Przygotowanie krochmalu to nic trudnego, ponieważ wystarczy przygotować tylko kisiel z mąki ziemniaczanej. Potrzebne składniki to 6 litrów wody oraz 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej. 

Krochmal dla niemowląt. Jak przygotować krochmal do kąpieli niemowląt?

Krochmal dla niemowląt w przypadku kąpieli powinien być przede wszystkim stosowany z głową. Należy pamiętać, że kąpiel niemowlaka w krochmalu nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, a woda powinna mieć temperaturę 37-38 stopni Celsjusza. Aby prawidłowo przygotować krochmal do kąpieli niemowląt, 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej rozpuszczamy w 2 szklankach zimnej wody, powstały roztwór zalewamy wrzątkiem, cały czas energicznie mieszamy, aby nie zrobiły się grudki.

Zobacz też: Miękka pościel po każdym praniu? Wystarczą 3 składniki

Więcej o: