Wiemy, kiedy wykopać tulipany z ziemi. Podpowiadamy, jak prawidłowo zrobić to krok po kroku

Kiedy wykopać tulipany? To pytanie może zadawać sobie obecnie wielu posiadaczy oraz posiadaczek tych pięknych kwiatów. Termin się zbliża, a zabieg jest bardzo istotny, jeśli chcesz cieszyć się tulipanami kolejnej wiosny. Podpowiemy także, jak przechowywać cebulki.

Tulipany to piękna ozdoba ogrodu. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio się nimi zająć. Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej wykopać te kwiaty oraz jak je przechowywać, to chętnie ci podpowiemy. 

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy wykopać tulipany z ziemi? Nie przegap tego terminu

Tulipany to kwiaty, które niestety trzeba wykopywać. Kiedy dokładnie należy to zrobić? Najpierw trzeba wiedzieć, czym dokładnie jest zjawisko zanikania tulipanów. Polega ono na tym, że pewna część cebulek w naturalny sposób zamiera po kwitnieniu, natomiast w kolejnym etapie pojawiają się cebulki potomne. Niestety będą, one rosnąć coraz głębiej w ziemi, co znacznie wpłynie na jakość i wygląd wyrastających kwiatów. Z tego powodu tulipany zazwyczaj wykopuje się z ziemi. Cebulki, które znajdują się zbyt głęboko, często zapadają na choroby grzybowe i padają ofiarą gryzoni. W okresie od czerwca do lipca warto wykopać tulipany. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia wymienionych problemów. To jednak nie koniec pracy. Przechowywanie cebulek tulipanów musi odbyć się w odpowiednich warunkach. 

Tulipany po przekwitnięciu - co robić? Każdy ogrodnik musi to wiedzieć

Oprócz wykopania cebulek należy wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio je przechowywać. To ważne, aby kolejnej wiosny, tulipany mogły znów cieszyć twoje oczy. 

  • Wykop tulipany i oczyść cebulki. Usuń łodygi oraz liście, a następnie pozbądź się także nadmiaru ziemi. 
  • Zabezpiecz tulipany. Cebulki możesz włożyć do pojemnika, który ochroni je przed wilgocią i ewentualnymi zmianami temperatury. 
  • Przechowuj cebulki w chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepsza temperatura wynosi od 15 do 20 stopni.
  • Uważaj na nadmiar wilgoci. Cebulki powinny być przechowywane w suchym miejscu. Piwnica może nie być najlepszym pomysłem.
  • Na przełomie września i października, znów możesz posadzić cebulki tulipanów. Dzięki temu wyrosną kolejnej wiosny.

To bardzo ważne, aby przeprowadzać taki zabieg i odpowiednio przechowywać cebulki tulipanów. Dzięki temu w przyszłym roku znowu będą cieszyć twoje oczy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA