Wniosek o dodatek węglowy. Czy wsparcie będzie też udzielane na sezon zimowy 2023/2024?

Wniosek o dodatek węglowy to dokument, który złożyć musiał każdy, kto chciał uzyskać wsparcie w kwestii ogrzewania domu w poprzednim sezonie grzewczym. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Jakie są kryteria przyznania dodatku węglowego?

Wniosek o dodatek węglowy. Czym jest to świadczenie?

Wniosek o dodatek węglowy jest zagadnieniem, które interesuje wszystkich posiadających źródła ogrzewania zasilane węglem. Obecnie jest sporo rodzin, dla których jego zakup jest konieczny, ale często zbyt kosztowny. Z myślą o nich w 2022 roku stworzono pakiet pomocy rządowej, która dotyczyła gospodarstw ogrzewanych przy użyciu m.in.:

 • piecokuchni,
 • kuchni węglowej,
 • kominka,
 • kozy 
 • pieca węglowego
 • podobnego urządzenia, które potrzebuje do swojego działania węgla kamiennego.

Aby uzyskać wsparcie w zakupie węgla, należało złożyć stosowne dokumenty do 30 listopada 2022 r. Czy rządzący przewidują podobne wsparcie w nadchodzącym sezonie grzewczym?

Wniosek o dodatek węglowy elektronicznie. Czy w 2023 również będzie można ubiegać się o dodatek węglowy?

W 2022 roku zmierzyliśmy się z ogromnym kryzysem na rynku paliw i ograniczoną dostępnością tego surowca, a co za tym idzie bardzo wysokim wzrostem jego cen. Odpowiedzią rządu był dodatek węglowy, który miał zapewnić możliwość zakupu węgla osobom ogrzewającym w ten sposób swoje mieszkania. Wniosek o dodatek węglowy elektronicznie lub osobiście składano wówczas w gminach, które miały określony czas na jego rozpatrzenie i przelanie środków. W 2023 rząd, póki co nie przewiduje powrotu dodatku węglowego. Na ten moment sytuacja na rynku węgla jest stabilna, a ceny wyraźnie spadły w porównaniu do ubiegłego roku. Niemniej jednak ze względu na różne czynniki sytuacja ta może jeszcze ulec zmianie. Rynek paliw jest bardzo dynamiczny, a sytuacja międzynarodowa mocno wpływa na niego, dlatego warto śledzić na bieżąco informacje na temat dodatku węglowego w nadchodzącym sezonie grzewczym. 

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego — jakie są kryteria?

Złożenie wniosku o wypłatę dodatku węglowego w 2022 to nie wszystko. Ustawodawca określił szereg kryteriów, które należało spełnić, aby rzeczony dodatek otrzymać. Z informacji dostępnych na stronach rządowych wynika, że ustalono tutaj kryterium dochodowego, a dodatek można było uzyskać również, jeśli węgiel zakupiło się wcześniej. Jedyne, co trzeba zrobić, to wcześniej dokonać wpisu lub zgłoszenia do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zobacz wideo Czy Polska może odejść od węgla i gazu bez energii atomowej?

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy? Online?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu obywateli, większość wniosków o różnego rodzaju wsparcie finansowe można obecnie złożyć online. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wniosku o dodatek węglowy. Oczywiście można było także wydrukować formularz, wypełnić go ręcznie i wysłać lub zanieść do urzędu. Można też wypełnić go na komputerze i tylko ręcznie podpisać. Są też jednak możliwości zdalne. Tak więc jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? Wystarczy posiadać profil zaufany EPUAP lub podpis kwalifikowany i w ten sposób można dokonać formalności z domowego fotela. Istnieje duża szansa, że jeśli rządzący ponownie zdecydują się na przygotowanie jakiejś formy wsparcia w kwestii ogrzewania domu, ponownie będzie można starać się o nią za pośrednictwem internetu.

Wniosek o dodatek węglowy przez internet? Czy będzie rozpatrzony?

Platforma EPUAP od dawna daje możliwości kontaktu z urzędami w wersji zdalnej. Ta forma kontaktu upowszechniła się też w okresie kryzysu związanego z pandemią. Podobnie podpis kwalifikowany również jest honorowany. Dlatego składanie różnego rodzaju wniosków np. związanych z wypłatą 500+, wymianą dokumentu tożsamości czy chociażby wypłatą dodatku węglowego można bez obaw załatwić przez internet. 

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Obecnie nie jest prowadzony żaden nabór wniosków o dodatek węglowy. W poprzednim roku zakończył się on dokładnie 30 listopada. Dokumenty należało przedłożyć w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla miejsca zamieszkania. Jak już wiadomo — można to zrobić również zdalnie z domu: wystarczy posiadać konto na platformie EPUAP lub też mieć podpis kwalifikowany. Istnieje także możliwość wysłania ich pocztą albo udania się osobiście do urzędu. 

Wniosek o dodatek węglowy — jak wypełnić?

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Formularz był stosunkowo prosty i wymagał uzupełnienia podstawowych danych tj.:

 • podmiot, do którego kierowany jest wniosek
 • własne dane, w tym adres, dane kontaktowe, nr PESEL
 • jeśli ktoś z nami zamieszkuje, to również dane tych osób, w tym nr PESEL
 • należy wybrać na formularzu źródło ogrzewania np. piec kaflowy
 • na końcu należy złożyć podpis.

Zobacz też: Dodatek węglowy. Ruszyły masowe kontrole. Za oszustwo nawet 8 lat więzienia

Więcej o: