Zupa ramen na wiele sposobów. Skomponuj swój własny!

Zupa ramen to poniekąd bardziej rozbudowana wersja naszego rosołu. Tak więc, jeśli ktoś Ci powie, że do tradycyjnego rosołu nie dodaje się przyprawy curry, możesz z dumą odpowiedzieć, że to ramen rodem z Azji. Czym właściwie jest ta zupa, jak ją przyrządzić i czy jest też wersja wegańska? Znajdź przepis idealny dla siebie.

Zupa ramen: przepis na wyjątkową zupę

Zupa ramen znana jest już w naszym kraju coraz lepiej, a to za sprawą coraz większej popularności kuchni azjatyckiej. Czy na zupę ramen przepis jest tylko jeden? Oczywiście, że nie, bo tak, jak i na rosół, tak też na ramen każdy ma swoją recepturę. Głównym założeniem jest jednak to, że ramen  powstaje na bulionie wołowym, zagęszczany warzywami, podawany z jajkiem, kawałkami mięsa i dedykowanym dla tej zupy makaronem o tej samej nazwie. Makaron ramen powstaje ze specjalnego gatunku pszenicy i w smaku zdaje się być delikatniejszy od naszych rosołowych nitek czy wstążek. Ponieważ każdy lubi co innego, przedstawimy dwie wersje tej zupy dopasowane do różnych gustów i umiejętności.

Zupa ramen: przepis oryginalny. Przygotuj ją w swoim domu

Dla koneserów azjatyckiej kuchni i tych, którzy zawsze muszą mieć właściwe składniki, poniżej przepis oryginalny na zupę ramen. Wiele ze składników można znaleźć w marketach w dziale kuchni świata. Polecamy również sprawdzenia, czy w okolicy nie ma sklepu z oryginalnymi produktami azjatyckimi. Można je także zamówić przez Internet.

Składniki: 300 g karkówki wieprzowej, 300 g żeberek wieprzowych, porcja z kurczaka (około 300 g), duża czerwona cebula, cebula dymka razem ze szczypiorkiem, marchew, pietruszka, ½ selera, 3 ząbki czosnku, 50 g ruszonych grzybów shiitake, korzeń imbiru (około 6 cm), 4 jaja, 250 g makaronu ramen, 200 g tofu, 2 łyżki sosu sojowego ciemnego, 2 łyżki sosu rybnego, 80 ml sake, ½ laski cynamonu, garść suszonych glonów, 4 gwiazdki anyżu, Około 10 ziaren kolendry, 10 suszonych goździków, pieprz i sól do smaku

Przygotowanie:

  • Przygotuj bulion mięsno-warzywny. Mięso podziel na mniejsze części, warzywa obierz i przekrój na pół. Dodaj drobno posiekany czosnek. Następnie dodaj pokrojony na mniejsze kawałki imbir, gwiazdki anyżu, goździki, laskę cynamonu, ziarna kolendry, pieprz oraz sos rybny i sojowy. Całość zalej wodą (około 4 litry).
  • Bulion pod przykryciem gotuj przez około 4 godziny na małym ogniu. Co jakiś czas ściągaj pokrywkę i zbieraj szum z powierzchni.
  • Podczas gdy bulion będzie się gotował, zalej gorącą wodą grzyby i odstaw by się moczyły przez dwie godziny, a następnie pokrój je na mniejsze kawałki.
  • Jaja ugotuj na półtwardo, obierz i odstaw.
  • Tofu pokrój w plasterki i zalej je sosem sojowym do zamarynowania. W tej postaci odstaw je na około 30 minut. Ugotuj makaron ramen zgodnie z instrukcją z jego opakowania.
  • Po upływie 4 godzin przecedź bulion przez sito, by pozostał klarowny i wolny od reszty składników. Dodaj do niego sake i jeśli uważasz, że potrzeba, to również więcej sosu sojowego.
  • Do misek włóż ugotowany makaron, grzyby, po jednym jajku przekrojonym na pół, odrobinę glonów oraz posiekanego szczypiorku z cebulką. Podsmaż z obu stron tofu i również dodaj do misek. Możesz również dodać drobniej pokrojone mięso z bulionu. Zalej całość bulionem.
Zobacz wideo Sajgonki z azjatycką precyzją

Zupa ramen: przepis prosty, a jednocześnie wyjątkowo smaczny

Nie każdy ma dostęp do wszystkich wymaganych składników lub może po prostu ich nie lubi. Swoją drogą powyższy przepis jest jednak także dość pracochłonny. Jednak, jak już zostało wspomniane, zupę ramen można zrobić na wiele sposobów. Oto prosty przepis na ramen, który przygotujesz w kilka minut.

Składniki: 300 g żeberek wieprzowych, 300 g karkówki wieprzowej, marchew, pietruszka, ½ selera, 2 czerwone cebule, 4 ząbki czosnku, korzeń imbiru (około 6 cm), papryczka chilli, 1/3 kapusty pekińskiej, pęczek fasoli mung, 4 jajka, cebula ze szczypiorkiem, 250 g makaronu ramen, 2 łyżki oleju sezamowego, 2 łyżki sosu sojowego

Przygotowanie:

  • Przygotuj bulion mięsno-warzywny. Podziel mięso na mniejsze części. Dodaj obrane i pokrojone warzywa oraz obrane i całe cebule. Dorzuć posiekany imbir, papryczkę i czosnek. Dodaj olej sezamowy i sos sojowy. Zalej wodą i gotuj około dwóch godzin na średnim ogniu pod przykryciem. Co jakiś czas zdejmuj pokrywkę i zbieraj szumy.
  • W międzyczasie ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu i jajka na półtwardo.
  • Gotowy bulion odcedź przez sito, by był klarowny.
  • Do misek włóż makaron, jajka i posiekany szczypiorek z cebulką. Możesz dodać drobniej pokrojone mięso z bulionu. Zalej bulionem.

Zupa ramen: przepis masterchef. Z pewnością zabłyśniesz wśród gości

Jeśli marzysz o zupie ramen a’la masterchef to lepiej zaszaleć z przepisem oryginalnym. Choć każdy domowy mistrz kuchni, nawet proste czy uproszczone danie przygotuje z kunsztem masterchefa. W internecie można oczywiście znaleźć wiele podpowiedzi, a jedną z nich jest przepis na zupę ramen według samego Pascala Brodnickiego. Zatem, jeśli wolisz wzorować się na prawdziwym mistrzu, sprawdź, jak wygląda jego przepis i stwórz zupę tak doskonałą, że zachwycisz wszystkich swoich gości.

Jak przygotować ramen? Sprawdzony przepis!Jak przygotować ramen? Sprawdzony przepis! pixabay

Ramen: zupa szczęścia i miłości

Tak, jak u nas w Polsce rosół jest uważany niemalże za lekarstwo na wszystko: na przeziębienie, na złe samopoczucie, ból gardła, ból głowy, a nawet na kaca, tak Azjaci ramen - zupę szczęścia i miłości uważają za wyjątkową.

Ramen bogaty jest w wartości odżywcze, a bukiet różnorodnych smaków będący zarazem tak sycącą potrawą, stał się inspiracją do stworzenia znanych zupek chińskich. Te z kolei znamy w najprostszej postaci, jako chiński szybki makaron i woreczek przypraw, przez dodatkowe woreczki z suszonymi warzywami, sosami czy olejami, aż po bogate w składniki zupy instant, które po zalaniu wodą swoim smakiem dorównują klasycznym, długogotowanym zupom. O samym ramenie, który syci, uzależnia i uszczęśliwia powstała nawet książka "Ramen zupa szczęścia i miłości" autorki Tove Nilsson. W skrócie jest to opowieść o wędrówce japońskimi uliczkami i zaznawaniu smaków ramenu w różnych lokalach oraz inspiracje do stworzenia własnych ramenowych kompozycji.

Chińska czy japońska zupa ramen?

Teorie bywają różne i tym bardziej idzie się pogubić, kiedy ramen podawany jest w lokalach z kuchnią chińską, japońską, czy ogólnie ujętą kuchnią azjatycką. W zasadzie jest to japońska zupa ramen, ale również osoby twierdzące, że pochodzi ona z Chin mają rację. Tak właściwie to danie nieco w bardziej drugodaniowej postaci przybyło w XIX wieku z Chin do Japonii. O ile w Japonii stał się zupą już na stałe kojarzoną z tym krajem, to zawiera ona makaron w stylu chińskim. A żeby historia mogła zatoczyć koło to tak, jak zostało wyżej wspomniane, ramen stał się inspirację do stworzenia chińskich zupek instant.

Zupa ramen: wege

Wiele już wiesz o tym przysmaku, jednak skoro słynie on z bulionu gotowanego na dużej ilości mięsa wieprzowego, czy istnieje zupa ramen wege? Otóż dla chcącego nic trudnego. Mięso możesz zastąpić blanszowanym szpinakiem lub kapustą pak choi, czyli kapustą chińską. Do tego dodaj pastę miso, której składnikami jest głównie soja, ryż i specjalna odmiana drożdży. Zupę w misce możesz dodatkowo zagęścić glonami nori i kukurydzą. Jajka natomiast możesz zastąpić tofu.

Zobacz też: Kurczak po wietnamsku - tradycyjny orientalny smak w twojej kuchni. Prosty przepis z egzotyczną nutą

Więcej o:
Copyright © Agora SA