Karta rowerowa i motorowerowa - jak zdobyć dokument? Przykładowe zadania z egzaminu

Karta rowerowa i motorowerowa to teraz gorący temat. Dlaczego warto zdać egzamin i kto może ubiegać się o te dokumenty? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy i jak przygotować się do testu.

Karta rowerowa - komu jest potrzebna i dlaczego warto ją zdobyć? 

Do ukończenia 10. roku życia dziecko może kierować rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej, w świetle prawa ma status pieszego, który nie może poruszać się po jezdni, tylko po chodniku. Karta rowerowa potrzebna jest dzieciom od 10. do 18. roku życia do poruszania się po drogach publicznych. Ten pierwszy dokument uczy zasad ruchu drogowego, przez co zwiększa bezpieczeństwo dzieci na drodze. 

Karta rowerowa - egzamin. Jak przebiega i gdzie można wyrobić dokument? 

Uczniowie do 15. roku życia zdają egzamin na kartę rowerową w szkole podstawowej. Młodzież, która ukończyła ten etap nauki, może podejść do egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, lub ośrodku szkolenia kierowców. Egzamin na kartę rowerową składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy na początku należy zdać testy na kartę rowerową, a następnie wykonać kilka zadań praktycznych.

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Testy na kartę rowerową - co należy zrobić, żeby zdać?  

Interesują cię tegoroczne testy na kartę rowerową? Część teoretyczna trwa 35 minut i składa się z 25 pytań testowych z trzema odpowiedziami do wyboru A, B, C. Aby zdać, należy udzielić 20 poprawnych odpowiedzi. 

Karta rowerowa - przykładowe zadania w części praktycznej 

Część praktyczną egzaminu organizuje się na boisku szkolnym lub w ośrodku ruchu drogowego. Zaliczenie wymaga 99 proc. poprawnie wykonanych zadań, na przykład: 

  • zatrzymanie w odpowiednim miejscu, 
  • reagowanie na znaki drogowe,
  • slalom, 
  • szybkie zatrzymanie na dźwięk gwizdka, 
  • jazda wzdłuż linii z równoczesnym rozglądaniem się na boki i do tyłu, 
  • zatrzymanie na linii i ruszanie z miejsca, 
  • jazda między dwiema liniami, 
  • jazda między dwiema liniami tylko z jedną ręką na kierownicy.

Dodatkowo uczestnik egzaminu musi wykazać się znajomością wiedzy technicznej (np. wskazać, gdzie jest hamulec, oświetlenie, siodełko).

Karta motorowerowa - jakie daje uprawnienia? 

Karta motorowerowa uprawnia do kierowania motorowerem, (dwu- lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cc lub silnik elektryczny o mocy do 4kW, osiągający maksymalną prędkość 45 km/h). 

Karta motorowerowa - od ilu lat można wyrobić dokument? 

Od ilu lat można wyrobić kartę motorowerową? Kandydaci na motocyklistów muszą mieć skończone 14 lat i ukończony kurs w ośrodku szkolenia kierowców. Egzamin odbywa się w WORDzie, część teoretyczna składa się z 20 pytań (podstawowe przepisy ruchu drogowego) oraz 12 pytań z kategorii AM. Pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego pozwala na udział w części praktycznej, która obejmuje: przygotowanie pojazd do ruchu, wykonanie manewrów na placu i poruszanie się w ruchu miejskim. 

Zobacz też: Mandat za jazdę z dzieckiem na rowerze lub hulajnodze to nie mit. Rodzice często zapominają o tych zasadach

Więcej o: