Nie zapomnij o tym, a lawenda na balkonie obsypie się kwiatami. Będzie pachnieć na całe osiedle

Uprawa lawendy jest bardzo popularna. Poza wersją ogrodową coraz częściej spotykana jest też lawenda w doniczce, w tym lawenda angustifolia i lawenda Hidcote. W pielęgnacji ważne jest przycinanie lawendy, ale nie tylko. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać i czego potrzebuje lawenda na pniu.

Lawenda wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym zapachem i pięknymi kwiatami o wyrazistej barwie. Co więcej, kwiatostany te rośliny można także wykorzystać w celach praktycznych, np. jako dodatek do potraw. Uprawa lawendy nie powinna być zadaniem zbyt trudnym nawet dla początkujących ogrodników, a rezultaty odpowiednie pielęgnacji są zdecydowanie warte zaangażowania.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czego potrzebuje lawenda w doniczce? Lawenda na pniu: lawenda angustifolia, czyli lawenda Hidcote

Najpopularniejsza odmiana, czyli lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Hidcote, ma drobne, wąskolancetowane, pokryte srebrzystym kutnerem. Tworzy gęste, zwarte kępy, a pędy są zdrewniałe u nasady. Doskonale nadaje się zarówno do ogrodów, jak i na balkony czy tarasy, więc jej urokami może cieszyć się prawie każdy. Warto dodać też, że jest to roślina wieloletnia.

Lawendę w doniczkach najlepiej sadzić wiosną, od drugiej połowy kwietnia, przy czym należy uważać na przymrozki, które mogą się jeszcze pojawić w tym czasie. Roślinę sadzimy w dość głębokich pojemnikach o głębokości przynajmniej 25 cm. Podłoże dla lawendy powinno być powinno być lekkie, umiarkowanie żyzne, o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Doskonała będzie mieszanka ziemi i piasku z dodatkiem dolomitu. Przy uprawie lawendy bardzo istotne jest regularne nawadnianie rośliny, latem nawet codziennie, przy czym powinno ono być umiarkowane. Idealne stanowisko będzie ciepłe i nasłonecznione lub lekko zacienione.

Uprawa lawendy: przycinanie lawendy i inne zabiegi. Jakie wymagania ma lawenda na balkonie?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w omawianym przypadku jest przycinanie lawendy. Przycina się przede wszystkim chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe przycinanie ma na celu ukształtowanie rośliny i pobudzenie powstawania nowych pędów. Podczas przycinania lawendy skraca się tylko ich ubiegłoroczne odcinki. Wiosenne cięcie przeprowadzamy pod koniec marca, letnie w lipcu i sierpniu, a jesienne w połowie września

Choć lawenda Hidcote jest rośliną dość odporną na niskie temperatury, to potrzebuje ona odpowiedniego zabezpieczenia na czas zimy. Najlepszym sposobem na zimowanie lawendy będzie przeniesienie jej do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni. W tym czasie ograniczamy również podlewanie do minimum, a podłoże powinno pozostawać umiarkowanie suche.

Może cię też zainteresować:
- Zanim wyjedziesz na wakacje, przygotuj swoje rośliny. Dzięki temu sąsiad nie będzie musiał ich podlewać
- Posadź ją w ogrodzie, a pięknie się rozrośnie. Będzie zachwycać kwiatami nawet w okresie suszy
- Posadź je w swoim ogródku, a będą cieszyć oko przez wiele tygodni. Te krzewy kwitną całe lato

Więcej o: