Ogrodnik ujawnia wielowiekowy sposób na uprawę smaczniejszych pomidorów. "Rozwijają się niesamowicie"

Uprawa własnych warzyw i owoców może być bardzo satysfakcjonująca, jednak czasami sprawia także sporo problemów. Pojawia się pytanie: jak chronić je przed atakami szkodników? Okazuje się, że jest sposób, by położyć temu kres bez konieczności wydawania kroci na chemiczne środki.

TikTok jest prawdziwą kopalnią wiedzy w kontekście porad. Makijażowe, domowe czy ogrodnicze - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od jakiegoś czasu dużą popularność zyskują wielowiekowe techniki, udowadniające, że stare może stać się nowym. Jedna z nich obrazuje sprawdzony sposób na uprawę pomidorów.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować pomidory? Tiktokerka zdradza sekret wielowiekowej uprawy

Megan London, która na TikToku działa pod nazwą @gardeningsimplified opowiedziała w jednym z filmików o tym, jak świetna jest metoda tak zwanego "sadzenia towarzyszącego". Okazuje się, że jeśli zdecydujemy się na uprawę bazylii obok pomidorów, możemy doprowadzić do tego, że będą one nie tylko lepsze w smaku, ale również całkowicie wolne od szkodników, a to wszystko bez konieczności wydawania pieniędzy na chemiczne nawozy czy pestycydy. Sadzenie towarzyszące, znane jest również jako uprawa międzyplonowa i polega na sadzeniu różnych gatunków roślin w niewielkiej odległości od siebie, co sprawia, że mogą one przynosić sobie wzajemne korzyści. Obie Ameryki tę praktykę znają już od tysięcy lat, a miała swój początek w starożytnej Mezoameryce, gdzie była używana przez mieszkańców Pueblo, Mandanów, Irokezów i inne ludy tubylcze. Technika ta sprawdzi się w wielu sytuacjach, niezależnie od wielkości ogrodu i liczby posadzonych w nim roślin.

Pomidory i bazylia to sposób na idealną uprawę. Tego typu połączeń jest więcej

W swoim nagraniu London wyjaśnia, że sadzi bazylię w pobliżu pomidorów, ponieważ:

Bazylia działa odstraszająco na te okropne robaczki

Tłumaczy, że aromatyczne olejki wydzielane przez zioła są naturalnym odstraszaczem dla szkodników, które jeśli nie będą kontrolowane, mogą siać spustoszenie w przydomowych ogródkach. Oprócz tego bazylia chroni pomidory także przed innymi inwazyjnymi owadami, które żerują na liściach i łodygach. Korzyści z takiego obsadzenia są obopólne. Wysokie sadzonki warzywne zapewnią bazylii cień, dzięki czemu zapobiegną poparzeniom słonecznym. Ponadto, jak twierdzi London, bazylia i pomidory to nie tylko naturalna para w sosie do makaronu - poprawiają one również swoje smaki w ogrodzie. Tiktokerka dodaje, że sadzenie towarzyszące nie ogranicza się jednak do tych dwóch roślin. W pobliżu bazylii i pomidorów warto również umieścić sałatę, paprykę i dynię

Rozwijają się niesamowicie. Twój ogród staje się swoim własnym małym ekosystemem

Sadzenie towarzyszące jest opłacalne, ponieważ pozwala ogrodnikom zapobiegać inwazjom w naturalny i nietoksyczny sposób, jednocześnie zapewniając obfite plony.

Więcej o:
Copyright © Agora SA