Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie wybierana nawet przez początkujących ogrodników ze względu na stosunkowo prostą uprawę. Należy jednak pamiętać, że wciąż musimy przestrzegać pewnych zasad. W moim przypadku problemem był brak kwitnięcia rośliny pomimo długiego oczekiwania.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Cechą charakterystyczną skrzydłokwiatu są soczyście zielone liście i białe kwiaty. Moja roślinka miała jednak niezbyt zachwycające liście i za nic nie chciała kwitnąć. Wtedy mama poleciła mi wypróbowanie nawozu z drożdży. Aby go przygotować, wystarczy kostkę drożdży rozpuścić dokładnie w 10 l wody. Następnie otrzymaną mieszankę odstawiamy na godzinę i po tym czasie wlewamy do doniczki. Dzięki temu liście staną się mocniejsze i pojawią się nowe, a co ważniejsze skrzydłokwiat powinien w końcu zakwitnąć. Taką odżywkę stosujemy raz w miesiącu, a efekty są widoczne już po kilku tygodniach. Podobne rezultaty da nawóz na bazie fusów z kawy. W tym przypadku należy zmieszać łyżkę fusów ze szklanką wody. Tym domowym nawozem rośliny podlewamy raz na dwa tygodnie.
Jeśli nie chcesz eksperymentować z domowymi sposobami, ale twój skrzydłokwiat nie kwitnie, mimo posiadania zdrowych liści, problemem może być stosowany nawóz kupiony. Wybierając produkt w sklepie ogrodniczym, zwróć uwagę, aby był to nawóz dla roślin kwitnących, a nie dla roślin o zielonych liściach. Taki produkt będzie miał mniej azotu, a więcej potasu i fosforu, które sprzyjają właśnie kwitnieniu.
Często przyczyną tego, że skrzydłokwiat nie kwitnie, może być za mała ilość światła. Choć roślina ta faktycznie lubi cień, to w pełnym cieniu nie zakwitnie. Dlatego dla skrzydłokwiatu należy wybierać stanowiska widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Inną przyczyną może być podlewanie twardą i zimną wodą. Niekiedy prowadzi to do pojawiania się pleśni lub osadu kamiennego. Odbija się to oczywiście też na samej roślinie, które wzrost staje się osłabiony. W miarę możliwości do podlewania skrzydłokwiatu stosuj zatem miękką i ciepłą wodę. Dodatkowo możesz do nie dodać kilka kropli cytryny na butelkę wody lub pół łyżeczki kwasku cytrynowego na 1 l wody. Tak zakwaszony płyn stosujemy przy podlewaniu 1-2 razy w miesiącu.