Teraz wiem, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie. Odkąd podlewam go tymi produktami, problem zniknął

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Okazuje się, że powodów może być kilka. Jeśli jednak już ustalisz, co jest problemem, rozwiązanie go powinno być banalnie proste i z powodzeniem wystarczą do tego domowe sposoby za grosze. Podpowiadamy, jak należy postępować w poszczególnych przypadkach.

Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie wybierana nawet przez początkujących ogrodników ze względu na stosunkowo prostą uprawę. Należy jednak pamiętać, że wciąż musimy przestrzegać pewnych zasad. W moim przypadku problemem był brak kwitnięcia rośliny pomimo długiego oczekiwania.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Domowe sposoby na nawożenie skrzydłokwiatu

Cechą charakterystyczną skrzydłokwiatu są soczyście zielone liście i białe kwiaty. Moja roślinka miała jednak niezbyt zachwycające liście i za nic nie chciała kwitnąć. Wtedy mama poleciła mi wypróbowanie nawozu z drożdży. Aby go przygotować, wystarczy kostkę drożdży rozpuścić dokładnie w 10 l wody. Następnie otrzymaną mieszankę odstawiamy na godzinę i po tym czasie wlewamy do doniczki. Dzięki temu liście staną się mocniejsze i pojawią się nowe, a co ważniejsze skrzydłokwiat powinien w końcu zakwitnąć. Taką odżywkę stosujemy raz w miesiącu, a efekty są widoczne już po kilku tygodniach. Podobne rezultaty da nawóz na bazie fusów z kawy. W tym przypadku należy zmieszać łyżkę fusów ze szklanką wody. Tym domowym nawozem rośliny podlewamy raz na dwa tygodnie.

Jeśli nie chcesz eksperymentować z domowymi sposobami, ale twój skrzydłokwiat nie kwitnie, mimo posiadania zdrowych liści, problemem może być stosowany nawóz kupiony. Wybierając produkt w sklepie ogrodniczym, zwróć uwagę, aby był to nawóz dla roślin kwitnących, a nie dla roślin o zielonych liściach. Taki produkt będzie miał mniej azotu, a więcej potasu i fosforu, które sprzyjają właśnie kwitnieniu.

Inne powody, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie. Rozwiązanie może być bardzo proste

Często przyczyną tego, że skrzydłokwiat nie kwitnie, może być za mała ilość światła. Choć roślina ta faktycznie lubi cień, to w pełnym cieniu nie zakwitnie. Dlatego dla skrzydłokwiatu należy wybierać stanowiska widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Inną przyczyną może być podlewanie twardą i zimną wodą. Niekiedy prowadzi to do pojawiania się pleśni lub osadu kamiennego. Odbija się to oczywiście też na samej roślinie, które wzrost staje się osłabiony. W miarę możliwości do podlewania skrzydłokwiatu stosuj zatem miękką i ciepłą wodę. Dodatkowo możesz do nie dodać kilka kropli cytryny na butelkę wody lub pół łyżeczki kwasku cytrynowego na 1 l wody. Tak zakwaszony płyn stosujemy przy podlewaniu 1-2 razy w miesiącu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA