Nie wyrzucaj do śmieci, tylko zmieszaj z ziemią. Hortensje ogrodowe w mig obsypią się kwiatami

Dlaczego hortensja nie kwitnie? To pytanie zadaje sobie wielu amatorów ogrodnictwa, którzy dokładają wszelkich starań, aby w ich ogrodach rośliny pięknie kwitły. Co zrobić, kiedy hortensja nie wypuszcza kwiatów? Okazuje się, że istnieje sprawdzony, a do tego prosty i tani sposób.

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że w przeciwieństwie do hortensji bukietowej, ogrodowa wymaga włożenia nieco więcej pracy w jej uprawę. O tych kilku zasadach pielęgnacyjnych musimy pamiętać, aby móc cieszyć się pięknymi i bujnymi kwiatami tej przepięknej rośliny. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Hortensja ogrodowa nie kwitnie. To mogą być powody, przez które twoja roślina nie wypuściła kwiatów 

Podczas hodowli hortensji ogrodowej  kluczowe jest przestrzeganie najważniejszych zasad pielęgnacji tej roślin. Niezwykle istotne jest stanowisko, na którym posadzimy nasz okaz. Hortensja ceni sobie miejsca znajdujące się w półcieniu lub słońcu. Musimy pamiętać o tym, że potrzebuje ona przynajmniej kilku godzin dostępu do słońca dziennie. Dzięki temu będzie w stanie wypuścić kwiaty. Nie mniej ważna jest ziemia, która musi być próchnicza, żyzna i przepuszczalna, a do tego o kwaśnym odczynie wynoszącym od 4,5 do 5,5 pH. Hortensje lubią wodę, więc musimy pamiętać o obfitym podlewaniu ich w czasie ciepłych dni, a także kiedy znajdują się w pełnym słońcu. Należy jednak pamiętać o tym, aby jej nie przelewać, a podczas nawadniania omijać liście. Woda powinna trafiać bezpośrednio nad korzenie. Nie mniej ważne jest nawożenie. Jakie preparaty będą najlepsze? 

Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie? Ten nawóz uratuje twoje rośliny 

Hortensje należy wzmacniać nawozami organicznymi, kompostem lub biohumusem, ale nie tylko. Doskonały nawozem zarówno dla hortensji bukietowej, jak i ogrodowej będą resztki po naszej kawie, a dokładnie fusy z kawy. Jak ich użyć? Wystarczy, że po zaparzeniu kawy wyjmiemy je z kubka, a następnie wysuszymy. Później musimy zmieszać je z ziemią, a na koniec rozsypać pod krzewem. W ten zakwasimy glebę pod rośliną. Należy jednak pamiętać, że taki zbieg powinniśmy przeprowadzać tylko raz na jakiś czas. To niejedyny domowy sposób na wzmocnienie hortensji. Doskonałym nawozem będzie także gnojówka z pokrzywy. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Do zrobienia gnojówki potrzebujemy: 

  • dużego wiadra, 
  • kilograma pokrzyw (najlepsze będą młode okazy),
  • 10 litrów wody. 

Do wiadra wrzucamy pokrzywy, a następnie zalewamy je wodą i przykrywamy. Preparat odstawimy w zacienione miejsce na około dwa tygodnie. Trzeba pamiętać o tym, aby przez ten czas każdego dnia mieszać roztwór. Kiedy już z powierzchnie zniknie piana, będzie to oznaczać, że nawóz jest już gotowy. Tak powstały preparat należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Teraz wystarczy tylko podlać hortensję i czekać na okazałe kwiaty. 

Więcej o: