Fusy z kawy sprawdzą się nie tylko jako nawóz. Do tego warto użyć resztek popularnego napoju

Kawa jest nie tylko pysznym napojem, który rano stawia nas na nogi. Jak się okazuje fusy, które osiadają na dnie kubka to doskonały nawóz do wielu roślin ogrodowych i doniczkowych, ale nie tylko. Podpowiadamy, jak wykorzystać resztki po kawie z korzyścią dla naszego ogrodu.

Bardzo często słyszy się o wykorzystywaniu fusów z kawy jako nawozu do naszych roślin. Są jednak jeszcze inne sposoby na użycie resztek popularnego napoju w naszym ogrodzie. Wystarczy wiedzieć, jak je stosować i do czego mogą się sprawdzić. Przedstawiamy najlepsze zastosowania fusów z kawy w ogrodzie.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Do czego sprawdzą się fusy z kawy w ogrodzie. Alternatywne wykorzystanie resztek tego napoju

Świeże fusy można rozsypać wkoło roślin, mieszając je z podłożem, ale można również je wysuszyć i wykorzystać później w ogrodzie na przykład jako ściółkę. Można ich również użyć w doniczkach z roślinami uprawianymi w domu, jednak muszą koniecznie być zmieszane z wierzchnią warstwą ziemi, by nie spleśniały. Sprawdzą się także jako odżywka dla roślin. Wystarczy zmieszać szklankę fusów z około 15 lirami wody i podlewać otrzymaną mieszanką rośliny kwasolubne co 7-14 dni. Dla kwiatów doniczkowych również można przygotować taką odżywkę, wsypując łyżkę stołową fusów do pół litra wody. Fusy można wykorzystać również w kompoście. Wzbogacą one go o dodatkowe substancje odżywcze i pomogą znacznie szybciej osiągnąć pożądaną konsystencję. Co więcej, zapach resztek z kawy przyciągnie dżdżownice, które są pożądanymi zwierzętami, ponieważ przyspieszają przetwarzanie materii organicznej i powstawanie próchnicy. Oprócz tego nie musimy się bać, że kompost z dodatkiem fusów stanie się zbyt kwaśny dla roślin, ponieważ ich odczyn waha się między lekko kwaśnym a obojętnym, więc nie ma szans wpłynąć na odczyn pH całego kompostu.

Fusy od kawy zastosowanie. Jak ich użyć, aby pozbyć się ślimaków? 

Resztki tego popularnego napoju sprawdzą się również jako odstraszacz ślimaków. Ich aromat zniechęca te mięczaki do zbliżania się do młodych sadzonek, tworząc pewnego rodzaju barierę, której żarłoki nie będą chciały przekroczyć. Fusy można po prostu rozsypać wokół roślin na ziemię. NA ślimaki sprawdzi się również oprysk z kawy. Wystarczy zaparzyć mocną kawę i poczekać, aż napar przestygnie. Następnie należy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:4. Miksturę później przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy rośliny. Czynność tę wykonujemy regularnie, aby ślimaki na dobre wyniosły się z ogrodu. Najlepiej wykonywać oprysk rano lub wieczorem, a także w pochmurne dni z dużą wilgotnością powietrza. Można również opryskać ciemne i wilgotne miejsca, w których często gromadzą się te mięczaki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA