Wiemy, dlaczego w Polsce jest tyle os. Badaczka: Prawdziwy wysyp tych owadów jeszcze przed nami

Dlaczego jest tak dużo os? Ostatnio w całej Polsce możemy dostrzec zwiększoną liczbę tych owadów. Pojawiają się wszędzie tam gdzie jedzenie. Jeżeli usiądziesz na ławce, zaraz podlatuje kilka z nich, denerwując i zbliżając się niebezpiecznie blisko. Entomolożka wyjaśnia, na czym polega zjawisko tej "plagi".

Wiele osób w ostatnim czasie skarży się na plagę os. Według nich są dosłownie wszędzie oraz jest ich zdecydowanie więcej niż w poprzednim roku. Jest problem, żeby zjeść w spokoju na zewnątrz niezależnie od tego czy usiądziemy we własnym, czy restauracyjnym ogródku. Latają wokół dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia związanego z ukąszeniem. Czy faktycznie problem os jest tak ogromny? Wątpliwości rozwiewa entomolożka Ewa Sady z warszawskiej SGGW w rozmowie dla Onet.pl.

Zobacz wideo Masowe wymieranie gatunków już się zaczęło

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego jest tak dużo os? Entomolożka wyjaśnia, że ma to związek z cyklem życiowym owadów

Pojawienie się tak dużej ilości tych owadów w sierpniu jest związane z ich cyklem życiowym oraz porą roku. Stąd możemy odnosić wrażenie, że nad Polską wisi plaga os. Dlaczego tak się dzieje? Otóż królowa w okresie wiosennym zaczyna składać jaja, a przestaje właśnie pod koniec lata, czyli w sierpniu. Wtedy robotnice nie mają już co robić, więc częściej opuszczają gniazda. To jest ich czas, aby mogły zadbać o swoje własne potrzeby.

Nie mają obowiązków: nie muszą ani dokarmiać larw, ani sprzątać gniazda, ani go rozbudowywać. Krótko mówiąc: mają sporo czasu, żeby czerpać z życia i wreszcie zadbać o własny "brzuch"

- wyjaśnia ekspertka.

Ich pożywienie stanowią nektary, cukry i węglowodany dlatego pojawiają się wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć coś słodkiego. Choć nie pogardzą nawet padliną, czyli białkiem. O tym świadczy ich budowa aparatu gębowego, który wyposażony jest w tzw. żuwaczki, dzięki którym są w stanie odgryźć całkiem spore kawałki mięsa. Ekspertka dodaje, że teraz nie ma tak dużej ilości tych owadów jak mogłoby się to wydawać i że prawdziwy wysyp dopiero przed nami, w kolejnym ciepłym miesiącu.

Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, to prawdziwy wysyp tych owadów jeszcze przed nami

Jak rozróżnić osę od szerszenia i pszczoły? Lasy Państwowe odpowiadają 

Wiele osób ma problem z rozróżnieniem od siebie tych owadów. Pszczołę od osy można w bardzo prosty sposób pomylić, gdyż te owady są bardzo do siebie podobne. Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej mają udostępnioną infografikę, która pomoże zrozumieć jak rozróżnić od siebie te owady.

  • Jak wygląda osa? Osiąga do 1 cm długości, królowa zaś nawet do 1,8 cm. Są to owady ciekawskie, które lubią podlatywać do ludzi. Nie żądlą jednak bez powodu. Jednak kiedy poczują się zagrożone, potrafią użądlić nawet kilkukrotnie. Jej ciało jest dłuższe a skrzydła węższe niż pszczoły.
  • Jak wygląda pszczoła? Jest nieco mniejsza od osy, choć o bardziej krępej budowie ciała, które jest pokryty delikatnym meszkiem włosowym. Osiąga od 1,3 cm do 1,5 cm długości. Tak samo jak osa, żądli tylko, gdy czuje zagrożenie. Jednak robi to tylko raz, odrywając przy tym swój odwłok, a następnie umiera. 
  • Jak wygląda szerszeń? Jest znacznie większy od osy i pszczoły. Osiąga nawet do 3,5 cm długości. Może użądlić nawet kilkukrotnie. Zwykle unikają ludzi, a niedrażnione nie powinny użądlić, gdyż nie są agresywne.

O tym, jak odstraszyć osy pisaliśmy we wcześniejszym artykule, który można znaleźć tutaj.

Więcej o:
Copyright © Agora SA