Ćwiczenia na plecy na siłowni. Nie tylko dla rzeźby, ale i dla zdrowia kręgosłupa

Ćwiczenia na plecy na siłowni, czyli jak zorganizować trening? Które ćwiczenia są najbardziej efektywne? Czy te ćwiczenia są dobre tylko mężczyzn?

Ćwiczenia na siłowni na plecy, czyli trening nie tylko dla panów

Ćwiczenia na siłowni na plecy najczęściej kojarzą się z treningiem wykonywanym przez mężczyzn. Jednakże prawda jest taka, że silne plecy, tak samo jak i silny brzuch, to zdrowy kręgosłup. Warto więc dbać o te partie mięśni. Wiele kobiet obawia się też, że tego rodzaju trening sprawi, że przestaną wyglądać kobieco. Jednakże nic bardziej mylnego, ponieważ dbanie o sylwetkę nie oznacza, że mięśnie rozbudują się aż do tego stopnia. Poza tym istotną cechą różniącą kobiety od mężczyzn jest  to, że płeć piękna nie posiada tak silnych przyrostów mięśni, jak mężczyźni. Dlatego też bez obaw można wzmacniać plecy i rzeźbić sylwetkę dbając jednocześnie o zdrowy kręgosłup. Mięśnie pleców odpowiadają bowiem również za prawidłową postawę.

Ćwiczenia na plecy — siłownia to dobry początek?

Osoby początkujące, które chcą zadbać o swoją sylwetkę, powinny na początek skorzystać z zajęć prowadzonych przez trenerów. Tak naprawdę nieważne, na jakie partie mięśni się trenuje — także ćwiczenia na plecy. Siłownia jest miejscem, gdzie można dość łatwo nabawić się kontuzji, jeśli nie ma się doświadczenia i wiedzy. Jednakże i tam dostępni są trenerzy personalni, którzy pomogą uzyskać upragnione efekty. Jeśli jednak do tej pory nie było się zbyt aktywnym fizycznie, to lepiej zacząć od ćwiczeń grupowych lub z udziałem właśnie trenera.

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazała trening na mocne plecy

Trening pleców na siłowni czy w domu? Co będzie bardziej efektywne?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania i wytrenowania ciała. Dla osób początkujących na pewno na start lepszym wyjściem jest udział w zajęciach grupowych lub rozważny dobór ćwiczeń w domu np. z wykorzystaniem wagi własnego ciała. Natomiast dla osób bardziej zaawansowanych, którym już nie wystarcza tylko ćwiczenie w domowych pieleszach, trening pleców na siłowni jest idealnym rozwiązaniem. Jednakże i oni powinni na początek skorzystać z pomocy, by dobrać ćwiczenia właściwie i poprawnie budować muskulaturę.

Jakie można wykonywać ćwiczenia na siłowni na plecy?

Dzięki znajdującym się tam sprzętom można skorzystać z bardzo wielu możliwości. Są bowiem dostępne nie tylko tradycyjne drążki, ale również np. specjalne atlasy czy inne przyrządy umożliwiające ćwiczenie również z obciążeniem. Jako ćwiczenia na siłowni na plecy wymienić tutaj można np.:

  • podciąganie na drążku — tu zakres mięśni biorących udział w ćwiczeniu zależy również od rodzaju nachwytu. Warto więc go zmieniać. Można też wykonać ćwiczenie, podciągając się na ręczniku przewieszonym przez drążek i zmieniając ustawienie ciała np. na równoległe do podłoża
  • ćwiczenia z wyciągiem — najczęściej w pozycji siedzącej, ale również możliwe jest w klęku. Należy znaleźć się pod szerokim uchwytem wyciągu i złapać go szerzej niż na szerokość barków. Należy też ustawić wybraną wagę obciążenia. Następnie przyciągnąć uchwyt siedząc prosto i nie unosząc barków, do klatki piersiowej, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej
  • ławeczka, na której zaczepia się pięty i pochyla do przodu. Można ćwiczyć z obciążeniem lub bez, unosząc tułów to pozycji poziomej i napinając plecy. Głowa skierowana w podłogę — kręgosłup szyjny jest przedłużeniem pleców.

Ćwiczenia na dolne partie pleców: siłownia.  Jakie daje możliwości?

Jednym z lepszych sposobów dbania nie tylko o sylwetkę, ale i o zdrowie kręgosłupa i właściwą postawę, są ćwiczenia na dolne partie pleców. Siłownia daje możliwości skorzystania też po prostu z mat i skupienia się na tym odcinku pleców. Wśród polecanych ćwiczeń znajdą się tu następujące:

  • położyć się na brzuchu, ręce wyciągnięte przed siebie, nogi proste. Unosić jednocześnie lewą rękę i prawą nogę nad matę, utrzymać w powietrzu kilka sekund i zmienić stronę
  • położyć się na brzuchu, kolce biodrowe i nogi pozostawić na macie, podczas gdy unosić należy cały tułów. Utrudnieniem może być zmienne ułożenie rąk, np. splecione na karku, wyciągnięte do przodu lub do boku
  • deska z unoszeniem nóg i ramion.

Zobacz też: Ćwiczenia na plecy. Sprawdź, jakie sposoby na wzmocnienie kręgosłupa są zalecane przez rehabilitantów

Więcej o: