Nawigacja samochodowa to przydatny wynalazek, który ułatwia planowanie podróży. Jak z niej korzystać?

Nawigacja samochodowa dająca możliwość wyznaczenia trasy dojazdu do konkretnego miejsca jest dobrodziejstwem, z którego korzysta zdecydowana większość kierowców. Choć rozwój technologii pozwala ustalić przejazd na wiele różnych sposobów, wciąż warto samodzielnie przeanalizować trasę przed wyjazdem, aby uniknąć niechcianych niespodzianek.

Nawigacja GPS. Zalety i wady urządzenia

Nawigacja samochodowa to element wyposażenia, który znajdziemy obecnie w każdym samochodzie. Może ona stanowić osobne urządzenie (nawigacja GPS), być fabrycznie wbudowana w pojeździe przez producenta lub też możemy korzystać z tej znajdującej się na naszym smartfonie. Bez względu na wybraną opcję, nawigacja przydaje się w różnych sytuacjach, zwłaszcza kiedy jedziemy gdzieś pierwszy raz. Niestety jak każde tego rodzaju urządzenie ma ona swoje wady. Nie aktualizowana na bieżąco może nie "widzieć" nowych tras i zmian, które następują niemal każdego dnia na różnych trasach. Dlatego warto korzystać z urządzeń mających stałe połączenie z internetem — wówczas jest większa szansa, że wskazywana trasa jest aktualna i przebiegnie bez zakłóceń.

Najlepsza nawigacja samochodowa. Dlaczego jest przydatna?

Zwłaszcza w przypadku dłuższych tras lub wyjazdu w nowe miejsce, trudno wyobrazić sobie podróż bez wykorzystania najlepszej nawigacji samochodowej. Oczywiście, można opierać się na znakach drogowych lub podpowiedziach od napotkanych pieszych, jednak jest to mozolne i obarczone sporym ryzykiem pomyłki. Aby mieć pewność co do pokonywanej drogi, warto przed wyjazdem przeanalizować tradycyjną mapę, sprawdzić komunikaty dotyczące aktualnie toczących się robót drogowych itp. W ten sposób minimalizujemy ryzyko nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Najlepsza nawigacja samochodowa powinna:

  • posiadać wydajny, niezawodny procesor — tak jak w innych urządzeniach elektronicznych to ten element jest odpowiedzialny za poprawną pracę;
  • mieć ekran, który nie uniemożliwia obserwacji drogi, a jednocześnie jest na tyle czytelny, że pozwala szybko zorientować się podczas jazdy (sugeruje się, że najlepszym rozwiązaniem są ekrany 5-calowe)
  • być wyposażona w dożywotnią, darmową aktualizację map
  • posiadać możliwość łączności bezprzewodowej
  • mieć dodatkowe funkcje dopasowane do potrzeb konkretnego kierowcy, np. asystenta głosowego, ostrzeżenia o radarach i ograniczeniach prędkości etc. 
Zobacz wideo Aplikacje, które przydadzą ci się do nawigacji

Darmowa nawigacja samochodowa. Jak działa nawigacja samochodowa?

Wszystkie dostępne na rynku urządzenia opierają swoje działanie na systemie GPS (Global Positioning System), który z kolei opiera się na 31 krążących wokół orbity ziemskiej satelitach. Tak duża ich liczba pozwala na określenie położnika odbiornika GPS z dokładnością nawet do 10 metrów. W ten sposób współczesne nawigacje samochodowe są w stanie podać użytkownikowi bardzo dokładne informacje. Szczególną zaletą nawigacji jest fakt, że do przesyłu danych wykorzystywany jest sygnał radiowy. Ma to duże znaczenie głównie przy okazji trudnych warunków pogodowych. Nawet w przypadku ulewnych opadów deszczu lub burzy, ten sposób przesyłu nie zakłóca wymiany informacji. Darmowa nawigacja samochodowa jest w tym przypadku tak samo skuteczna jak i ta, którą kupujemy jako osobne urządzenie. 

Jak wybrać nawigację samochodową? Wyznaczanie trasy

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że głównym i jedynym celem nawigacji samochodowej powinno być wyznaczenie trasy z punktu A do punktu B. W rzeczywistości jednak urządzenie to niesie za sobą wiele różnych opcji i funkcjonalności, o czym świadczy spora liczba modeli na rynku. Jeśli chcemy dokonać dobrego zakupu, nawigacja powinna posiadać następujące cechy: funkcjonalne i szczegółowe mapy i łączność ze smartfonem, co w dzisiejszym świecie stanowi podstawę. Przydatna może okazać się także funkcja wideorejestratora, co ograniczy nam ilość sprzętu, który wozimy ze sobą w samochodzie. Nie bez znaczenia będzie także solidny i stabilny uchwyt, który zabezpieczy nawigację przed uszkodzeniem. 

Google Maps: trasa. Tradycyjna nawigacja czy Google Maps?

Dla wielu kierowców, którzy nie posiadają tradycyjnej nawigacji samochodowej, wygodniejszą alternatywą wydaje się być Google Maps. Aplikacja ta jest uruchamiana na każdym urządzeniu z systemem Android lub iOS, a co najważniejsze jest całkowicie darmowa, dzięki czemu ma wielu zwolenników. Czym zatem różnią się obie te formy wyznaczania trasy?

  • Na korzyść aplikacji Google'a działa fakt, że jest ona automatycznie aktualizowana, gdy tylko użytkownik połączy się z siecią. Nie trzeba wykonywać nawet żadnych operacji — wszystko odbywa się bez jego ingerencji. W przypadku niektórych tradycyjnych nawigacji, do aktualizacji dochodzi np. kilka razy w ciągu roku, co może być sporym utrudnieniem np. podczas dojazdu do miast lub miejsc, w których dochodzi do częstych zmiany organizacji ruchu.
  • Jeśli chodzi o wyświetlanie informacji na temat zatłoczenia lub korków, wszystko zależy od rodzaju urządzenia. Jeśli dana nawigacja GPS posiada opcję odbierania komunikatów TMC lub jest podłączona do Internetu, jest w stanie na bieżąco wyświetlać użytkownikowi aktualną sytuację na wszystkich drogach, nawet tych mniej uczęszczanych. W przypadku Google Maps monitoring jest rzadszy, przez co na przykład korki na wiejskich drogach nie zawsze mogą być odpowiednio sygnalizowane.

Zobacz też: Rywal Google Maps sięga po sztuczną inteligencję. Ta pomoże uniknąć wypadku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.