Rozgrzewające zupy na jesień to dania szybkie w przygotowaniu a przy tym bogate w ważne składniki odżywcze. Dlaczego rozgrzewające zupy są ważne w okresie jesienno-zimowym i warto po nie sięgać? Jesienne zupy, przygotowane w oparciu o smaczne i zdrowe warzywa, są idealną propozycją na chłodne dni i jesienne pluchy. Nie tylko wpływają na rozgrzanie organizmu, ale także są źródłem wielu witamin i mikroelementów, które wzmacniają organizm w okresie wzmożonych zachorowań i pomagają w budowaniu odporności organizmu. Przygotowywanie rozgrzewających zup na jesień z sezonowych składników daje gwarancję świeżości i wysokiej jakości produktów. W okresie jesiennym warto sięgać po takie warzywa jak: marchew, pietruszka, seler korzeniowy, seler naciowy, ziemniaki, czosnek, czerwone buraki, dynia, pietruszka, kapusta. Poznaj propozycje na smaczne rozgrzewające zupy na jesień.
Jeżeli szukasz pomysłu na dobre rozgrzewające zupy jesienne, warto wypróbować przepis na zupę dyniową.
Składniki:
Wykonanie:
Dynię obierz ze skórki, pokrój na mniejsze kawałki i usuń gniazda nasienne. Nagrzej piekarnik do 190°C. Kawałki dyni, przekrojone na pół pomidory oraz czosnek umieść na blaszce do pieczenia. Skrop odrobiną oliwy, dopraw solą i pieprzem. Piecz przez ok. 30 minut. W garnku podgrzej mleczko kokosowe, wlej bulion, dodaj upieczoną dynię, pomidory i czosnek. Całość zagotuj, a następnie zblenduj na gładką masę. Indyka zmiel w maszynce do mięsa, następnie wymieszaj z posiekanymi prażonymi pestkami dyni i orzechami. Cebulę obierz, drobno posiekaj i zeszklij na patelni. Dodaj do mięsa, a następnie całość dopraw solą, pieprzem, odrobiną kurkumy oraz słodkiej i ostrej papryki. Z powstałej masy formuj niewielkie pulpeciki. Gotuj je przez ok. 15 minut. Zupę podawaj z pulpetami i świeżą natką pietruszki.
Kolejny pomysł na rozgrzewające zupy kremy? Propozycją może być zupa krem z papryki. Papryka jest warzywem typowo jesiennym, bogatym w witaminę C i inne składniki odżywcze.
Składniki:
Wykonanie:
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Czosnek obierz i pokrój w plasterki. W garnku podgrzej oliwę i masło. Podsmaż cebulę i czosnek. Marchewkę obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodaj do garnka. Paprykę pokrój w drobną kostkę i również dodaj do garnka. Podsmaż przez kilka minut, a następnie dodaj przyprawy. Wlej bulion, dodaj koncentrat pomidorowy i gotuj pod przykryciem przez ok. 15 minut. Gdy warzywa będą już ugotowane, zmiksuj dokładnie zupę krem za pomocą blendera. Możesz podawać np. z grzankami z masłem czosnkowym.
Kolejna ciekawa propozycja, jeżeli interesują Cię przepisy na rozgrzewające zupy, to zupa cebulowa. Składniki potrzebne do jej przygotowania:
Wykonanie:
Cebulę obierz i pokrój w piórka. W garnku rozpuść masło, następnie wrzuć do niego cebulę i podsmażaj na małym ogniu. Podsmażamy do czasu, aż cebula się skarmelizuje i stanie się brązowa (ok. 30 minut). Dodaj tymianek, a następnie wlej wino. Gotuj do czasu, aż wino wyparuje niemal w całości. Dodaj bulion oraz dopraw solą i pieprzem. Gotuj pod przykryciem ok. 20 minut. W tym czasie przygotuj grzanki z bagietki i żółtego sera. Zupę możesz zmiksować na gładki krem, ale nie jest to konieczne. Podawaj z grzankami.
Wśród pomysłów na rozgrzewające jesienne zupy nie powinno zabraknąć zupy ziemniaczano-porowej. Ten rodzaj zupy jest nieco bardziej wymagający w przygotowaniu, ale nie powinno to nikogo zniechęcać.
Składniki:
Wykonanie:
Ziemniaki obierz i pokrój na kawałki. Pora pokrój w plastry. W garnku rozgrzej masło, dodaj ziemniaki i pora, następnie zalej wodą i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj przez ok. 1 godzinę pod przykryciem. Zmiksuj zupę za pomocą blendera, następnie dodaj śmietanę i natkę pietruszki. Dopraw solą i pieprzem. Zupa ziemniaczano-porowa dobrze komponuje się z chipsami z boczku. Boczek umieść w piekarniku nagrzanym do 200°C i piecz przez ok. 10 minut. Zupę możesz podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Zobacz też: Jak suszyć grzyby? Dowiedz się, w jakiej temperaturze suszyć grzyby. Ten błąd sprawia, że pleśnieją