Szukając odpowiedzi na pytanie: "Na której ręce nosi się zegarek?" zacznijmy od małego zarysu historycznego. Na której ręce zegarek noszono w dawnych czasach? Zegarki naręczne zaczęły być powszechnie używane przez mężczyzn w czasach I wojny światowej. Wcześniej znane były tylko zegarki kieszonkowe, dla których przeznaczona była specjalna kieszonka w spodniach lub w kamizelce. Wprowadzenie naręcznych zegarków było jednak znacznie wygodniejsze od wersji kieszonkowej i ułatwiło korzystanie z przedmiotu. Dzięki temu można było określić godzinę w prosty i szybki sposób. To, na której ręce zegarek noszono w tamtych czasach, było ściśle określone.
Miejscem, na które należało zakładać zegarek, był lewy nadgarstek. Noszenie go na prawej dłoni uważano za nieeleganckie, a z czasem przyjęto nawet, że zegarek na prawej ręce symbolizuje bunt i protest wobec panujących zasad. Nie bez znaczenia pozostawały także względy praktyczne. Prawa dłoń, zgodnie z powszechnie panującymi normami, była i nadal jest wykorzystywana do witania się. Zwracano przy tym uwagę na swobodę ruchów. Zegarek na prawej ręce mógłby ją ograniczać i stanowić niepotrzebne obciążenie dłoni. Czy współcześnie również istnieją zasady określające, na której ręce nosi się zegarek?
Na której ręce nosić zegarek, aby uniknąć faux-pas? W obecnych czasach nie istnieją już żadne wytyczne narzucające, na której ręce powinno się nosić zegarek, choć powszechnie nadal panuje przekonanie, że powinna być to lewa dłoń. Zastanawiając się, na której ręce nosić zegarek, należy mieć jednak na uwadze przede wszystkim względy praktyczne. Zegarek najlepiej nosić na ręce, której mniej używamy. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zarysowania tarczy zegarka i wystąpienia innych uszkodzeń mechanicznych. Prawej dłoni najczęściej używamy do pisania oraz wielu innych codziennych czynności. Zegarek na prawej dłoni jest w związku z tym bardziej narażony na usterki, których na pewno wolelibyśmy uniknąć. Pamiętajmy jednak i podkreślamy to jeszcze raz — to Twój komfort i wygoda są najważniejsze. Nie należy zatem zamykać się w schematach, zwłaszcza że pewien procent naszego społeczeństwa jest leworęczny. Na której ręce nosi się zegarek, gdy jest się osobą leworęczną?
Na co dzień częściej używasz głównie lewej dłoni i zastanawiasz się przy zakładaniu zegarka, na której ręce powinien się on znajdować? Podobnie, jak w przypadku osób praworęcznych, zastosowanie może tutaj również znaleźć zasada, zgodnie z którą nakładamy zegarek na tę dłoń, którą rzadziej używamy w codziennych czynnościach. W przypadku tradycyjnych zegarków może wystąpić jednak pewien problem z jego obsługą. Pokrętła znajdują się zazwyczaj po prawej stronie tarczy i zmiana ustawień w momencie, gdy trzeba to zrobić od strony przedramienia, może być nieco utrudniona. Wówczas najlepiej dokonywać zmian w ustawieniach w czasie, gdy zegarek nie znajduje się na dłoni. Warto również zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach producenci zegarków wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i wygodzie osób leworęcznych. Na rynku są dostępne modele przeznaczone specjalnie dla osób posługujących się na co dzień lewą ręką. Modele zegarków dla osób leworęcznych są tak zaprojektowane, aby ich obsługa była łatwa i wygodna także podczas użytkowania na dłoni.
Do rozważenia pozostaje jeszcze kwestia, na którym ręku nosi się zegarek sportowy, bardzo popularny w dzisiejszych czasach. W przypadku smartbanda czy smartwatcha znaczenie ma nie tyle to, na którym ręku nosi się zegarek, jak to, jak się go nosi. Zegarki tego typu są wyposażone w czujniki, które określają m.in. poziom tętna czy poziom aktywności fizycznej. Jak prawidłowo je zakładać, aby spełniały swoją funkcję? Nie jest wskazane, aby nakładać je na bluzkę czy koszulę, choć wydaje się że w ten sposób mogłyby się prezentować modnie i nadać charakteru naszej stylizacji. Należy schować je pod rękawem, ponieważ tylko bezpośredni kontakt z ciałem daje gwarancję, że wskazywane przez nie parametry pokazują właściwe wartości. Podobnie, jak w przypadku klasycznych zegarków, zegarki sportowe powinny być noszone tak, aby było nam wygodnie i komfortowo. Dłoń nie ma przy tym większego znaczenia.
Zobacz też: Smartwatche i zegarki sportowe Garett: czy warto kupić ten tańszy zamiennik znanych marek?