Nie każdą hortensję uprawia się tak samo. Zwróć uwagę na gatunki, a zobaczysz różnicę

Hortensje to jedne z najpopularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Trudno się temu dziwić, są naprawdę pięknie i ozdabiają ogrody w niepowtarzalny, bajkowy sposób. Jeśli również chcesz mieć je u siebie, dowiedz się, jak dbać o hortensję, aby bujnie i zdrowo rosła.

Hortensja to roślina, którą Polacy niemalże pokochali. Wielu ogrodników nie wyobraża sobie swojego ogrodu bez przynajmniej jednego krzewu hortensji. Piękne i niemalże majestatyczne kwiaty sprawiają, że ogród nabiera barw i życia. Jak dbać o tak cudowne rośliny? Pielęgnacja hortensji nie jest trudna, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaką hortensję wybrać do ogrodu? Tą można spotkać najczęściej

Wiele osób nie ma o tym pojęcia, jednak są dwa gatunki hortensji - bukietowa oraz ogrodowa. Wyglądają niemalże identycznie, jednak mają całkowicie inne wymagania w kwestii uprawy, więc warto o tym wiedzieć, jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe kwiaty. Czym różni się hortensja ogrodowa od hortensji bukietowej? Hortensja ogrodowa to krzew, który charakteryzuje się kulistymi kwiatostanami oraz jest dość rozbudowany. Hortensja bukietowa ma duże kwiaty, które przyjmują kształt stożka i to właśnie to jest jej cechą rozpoznawczą. Okazuje się, że oba gatunki można bez problemu uprawiać w ogrodzie, lecz o wiele częściej ogrodnicy decydują się na uprawę hortensji ogrodowej. A jak wygląda jej pielęgnacja? Okazuje się, że nie jest trudna, a jeśli pamiętasz o tych kwestiach, możesz liczyć na cudowne kwiatostany

Hortensja ogrodowa: uprawa i pielęgnacja krzewu 

Jeśli planujesz zasadzenie hortensji ogrodowej, musisz wiedzieć, że preferuje ona cieniste lub półcieniste miejsce - tam będzie rosła najlepiej. Dodatkowo warto wiedzieć, że roślina źle znosi przymrozki oraz zimę, więc należy ją odpowiednio przygotować do tego okresu. Krzew dobrze będzie się czuł w glebie przepuszczalnej, próchnicznej i wilgotnej, jednak może nie wyrosnąć na tych ciężkich i zalewowych. Podczas wyboru miejsca, weź pod uwagę fakt, że kwiat lubi obecność tarasu, ławki czy altany. A jak należy ją pielęgnować? Ze względu na bujne ulistnienie skup się na podlewaniu hortensji ogordowej - szczególnie latem powinno być intensywne. W okresie wzrostu i kwitnienie należy podlewać roślinę codziennie, uważając przy tym, aby nie przelać podłoża. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz podlewania należy również nawożenie - w okresie kwitnienia warto nawozić roślinę specjalnym nawozem, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.