Herbata po turecku to najpopularniejszy napój w kraju. Turcy sięgają po niego w różnych okolicznościach i serwowany jest niezależnie od pory dnia. Nawet przy ogromnych upałach Turcy piją gorącą herbatę, która gasi pragnienie. Herbata często podawana jest w restauracjach na koszt firmy, co jest miłym dodatkiem dla turystów odwiedzających kraj. Z czego wynika fenomen herbaty w Turcji? Początek uprawy pól herbacianych w Turcji przypada na lata 30. XX w. i był związany z nagłym wzrostem cen popularnej dotąd kawy. Pierwsze pola herbaty w Turcji pojawiły się w rejonie Rize nam Morzem Czarnym i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! Z czasem plantacje herbaty rozlewały się na coraz większe powierzchnie, co finalnie doprowadziło do znalezienia się Turcji w światowej czołówce państw zajmujących się produkcją herbaty. Co ciekawe — większość wyprodukowanej herbaty tureckiej, zużywana jest na potrzeby wewnętrzne.
Do przygotowania najlepszej herbaty tureckiej, konieczne jest posiadanie odpowiednich naczyń. Czajnik do herbaty po turecku, czyli çaydanl?k, to jeden z elementów serwisu herbacianego w Turcji. Jest to podwójny czajniczek, który został stworzony specjalnie z myślą o parzeniu wyjątkowej herbaty po turecku. Składa się on z trzech części: górnego imbryka, dolnego imbryka oraz pokrywki. Dolna część czajnika do herbaty po turecku służy do gotowania wody, natomiast w górnej parzy się esencja herbaciana.
Kolejny element zastawy to tureckie szklanki do herbaty. W Turcji herbatę pije się w specjalnych szklankach, które kształtem przypominają tulipana i stąd wynika ich popularna nazwa. Specjalny kształt szklanki ma zapobiec szybkiemu stygnięciu herbaty, a ponadto umożliwić swobodne trzymanie w dłoni szklanki z gorącym naparem. Brzegi szklanki należy objąć kciukiem i palcem wskazującym, jednocześnie podtrzymując naczynie od dołu małym palcem.
Jak pić herbatę po turecku? Najlepsza herbata turecka to napój, którym Turcy obowiązkowo częstują swoich gości. Patrząc przez nasz pryzmat, herbata serwowana w Turcji jest raczej mocna. Tureckie szklanki do herbaty zalewane są zazwyczaj do połowy esencją oraz dosładzane. Słodka herbata to ta, do której dodawane są dwie kostki cukru. Półsłodka herbata turecka zawiera jedną kostkę cukru, zaś gorzka — w ogóle nie jest dosładzana.
Jak smakuje najlepsza herbata turecka? Przepis na ten wyjątkowy napar na pewno uczy cierpliwości, ponieważ zaparzanie herbaty, zależnie od preferowanego przez gospodarza sposobu, trwa nawet do 40 minut. W zaproponowanym przez nas przepisie przeniesiemy rytuał parzenia herbaty tureckiej na grunt polski i nieco skrócimy ten czas. Poniżej przepis na pyszną herbatę po turecku:
Przygotowaną w ten sposób herbatę po turecku przelewamy do szklanek. Ilość esencji zależy od tego, jak mocną herbatę lubimy. Na początek można zalać esencją ok. 0,5 szklanki, a pozostałą jej część uzupełnić wodą z dolnej części czajniczka.
Najczęściej wybieraną do przygotowania aromatycznej herbaty po turecku jest herbata marki Caykur. Herbata Caykur jest jedną z najpopularniejszych w Turcji. Jej wyjątkowość polega na tym, że ma bardzo intensywny smak, którym zachwycają się nie tylko sami Turcy, ale także turyści, którzy odwiedzają ten kraj. Raz posmakowana herbata po turecku zachwyca każdego i sprawia, że chce się sięgać po nią już na stałe. Nie dziwi więc fakt, że ten wyjątkowy napój towarzyszy Turkom o każdej dnia i przez cały rok.
Zobacz też: Naturalna i smaczna lemoniada? Postaw na domową herbatkę z kwiatów bzu. Działa cuda!