Uprawa zamiokulkasa nie jest trudnym zadaniem. To roślina niewymagająca, jednak jak każda potrzebuje niektórych składników odżywczych, by móc wypuszczać nowe pędy. Podpowiadamy, co skutecznie pobudzi ją znów do życia.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zadbanie o zamiokulkasa nie powinno sprawić większych problemów. Ważne jest jednak zapewnienie mu odpowiednich warunków. Jeśli chodzi o stanowisko, to będzie się bardzo dobrze czuć w półcieniu. Całkowite zacienienie może spowolnić lub całkowicie zatrzymać wzrost rośliny. Zamiokulkas nie przepada także za pomieszczeniami, w których panują duże wahania temperatury lub przeciągi. Nie powinniśmy również zbyt często go podlewać. Najlepiej przed nawodnieniem sprawdzić, czy podłoże dostatecznie wyschło. Lepiej jest zamiokulkasa przesuszyć, niż przelać. Zbyt duża ilość wody może spowodować jego gnicie. Kolejna rzecz, o której często się zapomina to doniczka. Roślina najlepiej czuje się tam, gdzie jest jej ciasno, dlatego nie może być zbyt duża. Przesadzanie wykonujemy, dopiero gdy kłącza "rozsadzają" doniczkę. Najlepszym podłożem dla zamiokulkasa będzie te dobrze przepuszczalne, próchnicze i żyzne. Odczyn powinien być lekko kwaśny. Na dno doniczki dobrze jest wsadzić warstwę drenażową, aby zapobiec przelaniom.
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych pędów? Oprócz niedostatku światła może to być również spowodowane brakiem składników odżywczych, odpowiedzialnych za pobudzenie rośliny do wzrostu. Aby zamiokulkas został pobudzony do wypuszczania nowych liści, warto sięgnąć po napar z pokrzywy. Potrzebne do tego będą świeże lub ususzone liście ziół. Można je zerwać i ususzyć samodzielnie lub wykorzystać do tego herbatę z pokrzywy. Wystarczy jedna torebka, którą należy zaparzyć w szklance z wodą. Następnie musimy poczekać, aż napar wystygnie i podlać nim zamiokulkasa. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Taką odżywkę warto zastosować raz na dwa tygodnie. Dlaczego akurat to pokrzywa będzie idealnym rozwiązaniem dla zamiokulkasa? Otóż roślina ta jest bogata w azot, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za pobudzenie rośliny do wzrostu. Zawiera również potas i fosfor, które odpowiadają za kwitnienie i wzmocnienie korzeni rośliny.