Mój dziadek sadzi czosnek w ten sposób. Dzięki temu zbiory są udane, a główki mają wielkość pięści

Piękna polska złota jesień już trwa, a lada moment nastąpi zima. Wiele osób tkwi w przekonaniu, że w tym okresie nie sadzi się warzyw, co jest błędem. Okazuje się, że aktualny czas to idealny moment na rozsady niektórych z nich, a w szczególności czosnku.

Jesień i zima to czas, gdy natura poniekąd przechodzi w stan spoczynku. Co ciekawe, nie oznacza to, że w tym okresie nie można sadzić i pielęgnować np. warzyw w ogrodzie. To wręcz idealny moment na sadzenie czosnku ozimego. Oto trik mojego dziadka, dzięki któremu co roku na zimę ma zapas tego warzywa. 

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić czosnek?  Mój dziadek robi to co roku i zimą zbiera plony

Dla wielu ulubione warzywo, które dodaje potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Oczywiście mowa o czosnku zimowym, który w Polsce jest bardzo popularny. Czosnek ozimy jest o wiele łatwiejszy w uprawie niżeli ten, sadzony na wiosnę. Do ukorzenienia się potrzebuje chłodnej temperatury, więc najlepszy termin na sadzenie to przełom września i listopada - w tych miesiącach zdąży wypuścić korzenie jeszcze przed zimą. Najpopularniejszą odmianą czosnku ozimego jest tzw. zawrat, lecz wielu ogrodników chwali sobie również arkusa i ornaka. A jak sadzić czosnek ozimy? Zrób to prawidłowo, a warzyw w ogrodzie będzie co niemiara. 

Jak sadzić czosnek ozimy w ogrodzie? Zwróć uwagę na te aspekty, a efekty cię zachwycą

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas sadzenia czosnku zimowego, jest oczywiście gleba. Najlepiej jeśli będzie to podłoże ciepłe, przepuszczalne o pH wynoszącym od 6,5 do 7,5. Ząbki należy umieścić na odpowiedniej wysokości - to według mojego dziadka klucz do sukcesu i zazwyczaj wsadza je na ok. 5-6 cm. Taka głębokość zabezpieczy ząbki przed ewentualnym odsłonięciem gleby. Dziadek zawsze zwraca również uwagę na odległość każdego z ząbków - 10 cm będzie optymalne.

Jako że czosnek sadzimy w okresie jesienno-zimowym, pamiętaj, że bez problemu możesz go posadzić w miejscu, gdzie wiosną i latem uprawiana była fasola, groch, ogórki czy pomidory. Uważaj jednak na miejsca, w których wcześniej były m.in. ziemniaki i warzywa cebulowe. Posadzenie tam ząbków może źle wpłynąć na ich wzrost. Jeśli w przyszłym sezonie planujesz zasadzić czosnek, warto miesiąc przed tą czynność wzbogacić glebę nawozem, który w składzie będzie miał fosfor i potas. Posadzony już natomiast czosnek warto ściółkować np. skoszoną trawą lub obornikiem. Dzięki tym kilku zasadom i wskazówkom, zbiory z pewnością będą bogate. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA