Wiemy, jak przestawić okna na tryb zimowy. Wystarczą dwa ruchy, a przestaniesz marznąć nawet zimą

Regulacja okien to coś, o czym nadal wiele osób nie ma pojęcia. Pozwala nam to kontrolować rozszczelnienie i tym samym zatrzymać nieco więcej ciepła w domu. Teraz, gdy nadchodzi zima, warto wiedzieć, jak przestawić okna na tryb zimowy. Okazuje się, że to banalnie proste.

Gdy za oknem temperatura nie pozwala już na wyjście w samej bluzie, to prawdopodobnie znak, że nadeszła jesień, a już za moment pojawi się zima. Nieszczelne lub źle ustawione okna w tym okresie mogą wpływać na nasz komfort życia w domu czy mieszkaniu. Warto więc wiedzieć jak ustawić je na tryb zimowy oraz ewentualnie co zrobić, aby je nieco uszczelnić. Oto prosty trik, który powinien znać każdy zmarzluch i nie tylko. 

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przestawić okna na tryb zimowy? W ten sposób zmniejszysz rozszczelnienie

Tryb zimowy pozwala na właściwą regulację przepuszczalności okna w zależności od pory roku. Latem ustawiamy je tak, aby rozszczelnienie było większe a zimą nieco mniejsze. Dzięki odpowiedniemu dociskowi uszczelki możesz po chwili odczuć, że w pomieszczeniu jest o wiele cieplej. Większość nowoczesnych okien PCV posiada już funkcję przestawiania trybu, jednak te starsze, faktycznie mogą takiej opcji nie mieć.

Jeśli takową funkcję masz, na boku okna powinny znajdować się bolce, które rozstawione są w różnych odstępach. Gdy chcesz przestawić okno w tryb zimowy, musisz zmienić położenie tego elementu. W momencie kiedy największy znacznik będzie wskazywał godzinę 9, masz tryb zimowy, a gdy wskazuje godzinę 3, jest to tryb letni. Poniżej zamieszczamy również film, w którym pokazana jest dokładna instrukcja. Czynność nie powinna zająć ci dużo czasu, a sprawi, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy na ogrzewaniu, więc warto ją wykonać. 

 

Jak uszczelnić okna w domu? Zanim zapłacisz specjaliście, spróbuj zrobić to sam

Niekiedy nawet mimo ustawienia okna na tryb zimowy, w domu nadal jest zimno. Może być to kwestia uszczelek, które są nieszczelne. Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności jest przykładanie ręki do okna i szukanie miejsca, w którym czuć zimny podmuch.

Sprawdzić możesz to również za pomocą kartki A4. Wystarczy, że papier włożysz pomiędzy ościeżnicę i skrzydło, a gdy po zamknięciu okna ten swobodnie wychodzi, oznacza to, że uszczelki najprawdopodobniej są nieszczelne. W takiej sytuacji warto na początku sprawdzić zawiasy - ich dociągnięcie może rozwiązać problem. Jeśli to nie zadziała, być może konieczna będzie wymiana uszczelek na nowe. Pamiętaj, że uszczelnienie okien to ważna kwestia, na którą warto poświęcić chwilę wolnego czasu, ponieważ wysokość rachunków za ogrzewanie będzie zależała również od tego. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA