Zamiast wyrzucać chryzantemy, zrób z nimi jedną rzecz. W przyszłym roku zaoszczędzisz

Na Wszystkich Świętych wiele osób decyduje się na zakup chryzantem. To jedne z najpopularniejszych kwiatów w tym okresie. Niestety mało kto wie, że można je wykorzystać ponownie w przyszłym roku. Wystarczy wykonać tę czynność i pod żadnym pozorem nie wyrzucać doniczki z rośliną.

Po dniu Wszystkich Świętych można zauważyć, że wiele donic z chryzantemami ląduje w śmietnikach na nekropoliach. Niestety to ogromny błąd popełniany przez masę osób. Jeśli chcesz zaoszczędzić i tym samym mieć piękną roślinę również na przyszły rok, wykonaj tę czynność. To banalnie proste. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszystkich Świętych 2023. Po 1 listopada nie wyrzucaj chryzantem

Jak wiadomo znicze i chryzantemy to dwa elementy, które zazwyczaj można spotkać na grobach bliskich nam osób w okresie listopadowym. Nie ma się co dziwić, to właśnie te kwiaty są piękne oraz odporne na jesienne warunki pogodowe. Potrafią wytrzymać sporo, jednak w końcu nadchodzi moment, gdy usychają - nie oznacza to, że nadają się już tylko do kosza na śmieci. Niestety wiele osób decyduje się na ich wyrzucenie, a jest to ogromny błąd - dlaczego? Chryzantemy, które nie są jednoroczne, można po prostu je przezimować. Właśnie dlatego przed wyrzuceniem kwiatów z pomnika, sprawdź, jaka odmiana została kupiona. Jeśli jest to chryzantema wieloletnia, weź ją do domu i wykonaj te kroki. 

Tak przezimujesz chryzantemę. Na wiosnę zacznie pięknie kwitnąć

Niektóre chryzantemy, które uznawane są za wieloletnie, mogą na spokojnie przetrwać do następnego roku, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki. Pierwszą i niezwykle istotną kwestią jest przycinanie. Od razu po przekwitnięciu chryzantemy warto przyciąć jej pędy, tak, aby miały kilka centymetrów wysokości.

Następny krok to przeniesienie doniczki z rośliną do jasnego pomieszczenia o temperaturze od 4 do 6 stopni Celsjusza. Postaw chryzantemę tam, gdzie bez problemu będzie docierało światło słoneczne - to bardzo ważne. Przez całą zimę warto raz na jakiś czas doglądać rośliny i ją podlewać.

Jeśli ta została dobrze przezimowana, pierwsze pąki powinny pokazać się już wczesną wiosną, zazwyczaj są to okolice marca. Wtedy warto wziąć doniczkę z kwiatem do cieplejszego pomieszczenia i postawić przy oknie. Dostęp do promieni słonecznych w tym etapie jest również bardzo istotny. W marcu zazwyczaj zwiększamy częstotliwość podlewania, a gdy wiosna rozpocznie się na całego, warto rozpocząć proces hartowania. Roślinę wystaw na zewnątrz na kilka godzin, a potem przynieś z powrotem i gotowe. Dzięki temu chryzantema ponownie zakwitnie i będzie pięknie zdobiła twój ogród, a jesienią być może pomnik bliskiej osoby.

Więcej o:
Copyright © Agora SA