Pięć grzechów głównych, które rujnują mieszkanie. To największe pułapki podczas dekorowania wnętrz

Wbrew pozorom dekorowanie mieszkania nie należy do najprostszych rzeczy. Można łatwo wpaść w prawdziwą gorączkę wnętrzarską i popełnić masę błędów, które sprawią, że nasz dom przestanie nam się podobać. Pewna projektantka zdradziła, jak temu zaradzić.

Urządzając mieszkanie czasami nieświadomie popełniamy wiele błędów, na które będziemy musieli później patrzeć przez lata. Coś, co kiedyś wydawało nam się gustowne i eleganckie, dziś może być tandetne i dawać odwrotny efekt od zamierzonego. Projektantka wnętrz Nicole Hussey, która od lat pracuje dla znanej marki akcesoriów wnętrzarskich rucomfy, doradziła, czego unikać podczas urządzania domu. 

Zobacz wideo Ile lat trzeba oszczędzać, żeby kupić mieszkanie? Analizuje Kasia Gandor

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie popełniaj tych popularnych błędów. Twoje mieszkanie będzie zagracone i nieestetyczne

Nicole Hussey ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Sun" zdradziła, jakich trendów lepiej unikać i na co zwracać uwagę podczas remontu.

Chociaż kreatywność nigdy nie powinna być tłumiona, istnieją pewne pułapki, które mogą łatwo wykoleić marzenia o wystroju

- powiedziała. Pierwszym błędem są mieszkania przepełnione meblami. Jej zdaniem przekonanie o tym, że więcej mebli oznacza przytulniejszą przestrzeń, to powszechny błąd. W rzeczywistości takie mieszkania mogą stać się ciasne i klaustrofobiczne. Nicole radzi postawić na minimalizm.

Upewnij się, że każdy element ma wystarczająco dużo miejsca do 'oddychania'

- dodała projektantka. Następnie stwierdziła, że wiele osób zapomina o wyróżnieniu poszczególnych warstw oświetlenia. Poleganie wyłącznie na oświetleniu górnym może spowodować, że mieszkanie nabierze nieco szpitalnego klimatu. Ponadto mniejsze lampki dają odpowiedni nastrój i podkreślają elementy wystroju. Nicole radzi by używać ciemniejszych żarówek. Ciepła biel może być o wiele przytulniejsza niż ta zimna.

Projektantka wskazała popularne błędny. Pamiętaj o tym dekorując swoje mieszkanie

Ekspertka od wystroju wnętrz zachęciła również do zabawy kolorami. Trzecim "grzechem", zdaniem kobiety, jest sztywne trzymanie się bezpiecznej palety kolorów. To sprawia, że przestrzeń staje się nijaka i pozbawiona inspiracji. Z kolei nagłe akcenty intensywnych barw mogą wprowadzać chaos.

Znajdź równowagę kolorystyczną. Wprowadź mieszankę neutralnych tonów i wybierz odcienie, które odzwierciedlają Twoją osobowość. Użyj zasady 60-30-10 jako wskazówki - 60% pokoju powinno być kolorem dominującym, 30% kolorem drugorzędnym, a 10% kolorem akcentującym

- radzi Nicole. Kobieta zauważyła też, że wiele osób ignoruje proporcje. To kolejny błąd, który może doprowadzić do wnętrzarskiej katastrofy. Duże elementy wystroju mogą przytłaczać, a te małe będą wydawać się nieistotne. Zdaniem projektantki warto też nie zapominać o osobistych akcentach, bo to one nadają odpowiedni charakter wnętrzu.

Spersonalizuj swoją przestrzeń. Wystaw przedmioty, które opowiadają twoją historię - czy to poprzez dzieła sztuki, zdjęcia rodzinne czy pamiątki z podróży

- dodała ekspertka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA