O tej porze roku, gdy temperatura na dworze z dnia na dzień coraz bardziej spada, trzeba być przygotowanym na odwiedziny nieproszonych gości. Zwierzęta, a w szczególności gryzonie, takie jak myszy czy szczury, szukają ciepłych kryjówek, w których mogą przetrwać jesień i zimę. Z tego względu wkradają się do naszych domów, a gdy już w nich zamieszkają, to bardzo ciężko je stamtąd wypłoszyć. Aby się ich pozbyć, warto skorzystać z kilku domowych odstraszaczy.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W domach zwykle można spotkać szczury lub myszy. Te pierwsze są znacznie większe, mają szare lub brunatne futerko i długi na kilkanaście centymetrów ogon. Gryzonie zwykle tworzą siedliska w piwnicach, garażach lub na strychach. Często też buszują w okolicy śmietników, ponieważ to właśnie tam mogą znaleźć najwięcej jedzenia. Szczury żywią się praktycznie wszystkim - owocami, warzywami, zbożem, nasionami, a nawet mięsem. Z tego względu, gdy już osiądą w jednym miejscu, to trudno je stamtąd przepędzić. W sklepach można dostać kilka pomocnych gadżetów, takich jak pułapka na szczury, lep czy odstraszacz dźwiękowy, jednak zanim wydasz pieniądze, sięgnij po naturalne sposoby.
Na szczury najlepiej działają zapachy. Choć dla ludzi woń niektórych rzeczy jest neutralna, a nawet przyjemna, to gryzonie jej nie znoszą i omijają z daleka miejsca, w których je poczują. Warto zatem posadzić wokół domu zioła, które wydzielają taki zapach. Chodzi mianowicie o:
Jeśli nie masz możliwości zasadzenia tych roślin, przygotuj z nich wiązanki i rozsyp w miejscach bytowania szczurów. Gryzonie te nienawidzą również zapachu czosnku. Warto zatem rozłożyć kilka ząbków w piwnicy, garażu i na strychu lub posadzić czosnek w ogródku. Skutecznym odstraszaczem jest też cytryna. Rozłóż plastry tego owocu w strategicznych miejscach lub skrop je sokiem z cytryny, a jego zapach rozdrażni szczury, które szybko uciekną z twojego mieszkania. Możesz też położyć tam kostkę do toalet o aromacie cytrusów. Co ciekawe, gryzonie będą omijać z daleka domy, w których mieszkają koty. To ich naturalny wróg, którego bardzo się boją. Kot w domu może zatem przynieść wiele pożytku.