Jesienią i zimą co roku pojawia się ten sam problem - wilgoć w domu. Dzieje się tak, ponieważ w chłodniejszych miesiącach rzadko wietrzymy mieszkania. Wilgoć zbiera się w kątach i okolicy okien, a następnie skrapla na szybach, co jest szczególnie widoczne nad ranem. To ogromny problem, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do pojawienia się pleśni na framugach i na ścianach. Aby temu zapobiec, wyposaż się w skuteczne pochłaniacze wilgoci. Nie musisz jednak jechać po nie do sklepu i płacić krocie. Takie pochłaniacze możesz zrobić samodzielnie.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mało kto wie, że doskonałym pochłaniaczem wilgoci są rośliny. Niektóre gatunki pobierają nadmiar wody z powietrza. Wystarczy postawić je na parapecie, a już po kilku dniach zauważymy, że wilgoć w mieszkaniu znacznie spadła. Do takich gatunków należy m.in. paproć. Ponadto świetnie radzi sobie w cieniu, dlatego idealnie sprawdzi się na zimowe dni, które są coraz ciemniejsze. Podobnie działa skrzydłokwiat. On również pobiera wodę z powietrza, a ponadto filtruje je, dzięki czemu będzie nam się lepiej oddychać. Inne rośliny, które potrafią rozprawić się z wilgocią, to:
Nadmiar wilgoci w domu jest niebezpieczny. Długo zalegająca woda jest częstą przyczyną powstawania pleśni, a oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego względu warto przeciwdziałać od razu. Pomoże ci w tym domowy pochłaniacz wilgoci wykonany z żelu krzemionkowego. Nazwa może wydawać się skomplikowana, ale tak naprawdę jest ta substancja w papierowych saszetkach dodawana do pudełka z butami lub drewnianych przedmiotów. Materiał ten doskonale pochłania wilgoci, dlatego tak często służy do zabezpieczania nowo kupionych przedmiotów. Wystarczy, że przesypiesz żel z saszetki do małego lnianego woreczka i rozwiesisz w okolicach okien. Możesz też wsypać do worków żwirek dla kota, ponieważ on również zawiera tę substancję. Warto również wyposażyć się w higrometr domowy, który będzie na bieżąco mierzył poziom wilgoci w mieszkaniu.