Zaparowane okna w domach nurtują Polaków. To dlatego rok w rok mamy z tym problemy

Zastanawiasz się, dlaczego okna parują od zewnątrz oraz od wewnątrz? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz to poważny problem. Dowiedz się, jak go rozwiązać, aby móc przestać zamartwiać się powstającą wilgocią na szybach. Te triki mogą ci pomóc.

Okres jesienno-zimowy trwa w najlepsze i to właśnie on sprzyja uciążliwemu osiadaniu pary na szybach. Zaparowane okna po nocy to aktualnie częsty widok w wielu polskich domach.  Nie oznacza to jednak, że okna są wadliwe - problem tkwi gdzie indziej. Mało kto o tym wie, lecz dzięki temu pozbędziesz się zaparowanych szyb lada moment.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego okna parują od wewnątrz? Poznaj przyczynę zaparowanych okien w domu

W ostatnich tygodniach na twoich oknach w domu zbierają się kropelki wody? Uważaj, to może być początek poważnego problemu - nie tylko estetycznego. Pojawienie się pary i wody na oknach po wewnętrznej stronie oznacza zazwyczaj, że w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wentylacji powietrza. Takie zjawisko często można zauważyć m.in. w łazienkach lub w pomieszczeniach, gdzie suszymy pranie. Brak ujścia powietrza w połączeniu z dużą wilgotnością sprawia, że woda skrapla się na oknach, tworząc tym samym "idealną" przestrzeń do powstawania pleśni i grzyba. Właśnie dlatego lepiej nie bagatelizować tego problemu i działać.

A co w sytuacji gdy okna parują od zewnątrz? Dzieje się tak, gdy temperatura okna jest niższa od temperatury otoczenia, czyli powietrza. Najczęściej można to zauważyć w sezonie grzewczym i zazwyczaj nie trzeba się tym przejmować. Takie zjawisko jest całkiem naturalne. Warto jednak wiedzieć, jak zniwelować zbyt wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniach, aby szybko pozbyć się jej z okien po wewnętrznej stronie.  

Jak pozbyć się wilgoci? W ten sposób pożegnasz mokre okna w domu

Jeśli nie chcesz, aby przy oknach i na ścianach zaczął pojawiać się grzyb, zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Jeśli w danym pokoju nie ma kratki wentylacyjnej, w miarę możliwości drzwi zostawiaj otwarte, a na noc dodatkowo rozszczelnij okno. Dzięki temu powietrze będzie miało ujście, co może zniwelować częste osadzanie się pary na szybach.

Warto również w ciągu dnia wietrzyć pokoje w mieszkaniu, chociaż przez kilka minut. Zwróć także uwagę na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach - najlepiej jeśli ta będzie oscylować między 18 a 21 stopni Celsjusza. O czym jeszcze dobrze pamiętać? 

Podczas gotowania w kuchni, uruchamiaj okap lub uchyl okno, a po kąpieli w łazience, dokładnie ją przewietrz. Cyrkulacja powietrza jest najistotniejszym czynnikiem i to właśnie o niego należy w szczególności zadbać. Jeśli okna nadal parują, warto na parapecie położyć miskę z suchym ryżem lub z sodą oczyszczoną - produkty tego typu wchłaniają nadmierną wilgoć, więc mogą okazać się przydatne. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA