Stroik na drzwi na Boże Narodzenie. Wprowadź świąteczny klimat już od progu

Stroik na drzwi jest jedną z najpopularniejszych ozdób bożonarodzeniowych w naszych domach. Nadaje on odświętnego charakteru wejściu do domu i sprawia, że wyjątkowy klimat czuć już od progu. Jaki świąteczny stroik na drzwi wybrać?

Stroik na drzwi: bożonarodzeniowy klimat na wejściu

Stroik na drzwi: czemu warto zdecydować się na niego? Bożonarodzeniowy czas to szczególny okres w roku, na który czekamy z niecierpliwością. Jest to czas, który zazwyczaj spędzamy w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Jego głównym symbolem, a zarazem wspaniałą dekoracją domu, jest choinka. Oprócz choinki, w naszych domach i mieszkaniach królują również inne ozdoby przypominające, że celebrujemy jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w roku.

Bardzo często decydujemy się na udekorowanie naszych wnętrz także innymi dodatkami nawiązującymi do świątecznego klimatu. Mogą to być różnego rodzaju stroiki na Boże Narodzenie, a także świąteczne poduszki, figurki (mikołaje, renifery, bałwanki) oraz wszelkie dekoracje świetlne, którymi ozdabiamy nie tylko wnętrza, ale także balkony i ogrody. Jedną z najczęściej wybieranych świątecznych dekoracji są również stroiki na drzwi. Możemy powiesić je zarówno na drzwiach zewnętrznych w domach, jak i na drzwiach wejściowych do mieszkania w bloku. Czym kierować się przy wyborze najlepszego dla nas stroika na drzwi na Boże Narodzenie? 

Wieniec na drzwi. Zdjęcie ilustracyjneWieniec na drzwi. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Stroik na drzwi zewnętrzne: dobrany do stylistyki wnętrza

Wybierając stroik na drzwi zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Co powinniśmy rozważyć? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, aby:

  • dopasować wielkość i charakter świątecznego stroika na drzwi zewnętrzne do naszego modelu drzwi. Do drzwi utrzymanych w klimacie minimalistycznym będą pasowały skromniejsze kompozycje, natomiast do drewnianych — nieco bardziej "obszerne".
  • jeżeli wybieramy świąteczny stroik na drzwi zewnętrzne do naszego domu, to warto zwrócić uwagę na to, aby był on wykonany z odpornych materiałów, które nie będą wrażliwe na szkodliwe działanie mrozu, wiatru czy śniegu. W tym przypadku najlepiej zrezygnować ze stroików ozdobionych szklanymi bombkami, ponieważ niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować ich uszkodzenie. Inaczej jest natomiast w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku i chcemy ozdobić drzwi wejściowe do swojego mieszkania. Ryzyko zniszczenia stroika na drzwi jest wówczas znacznie mniejsze i możemy pozwolić sobie na różnego rodzaju ozdoby.
  • świąteczny stroik na drzwi zewnętrzne, zarówno do domu, jak i do mieszkania, zawsze warto zgrać ze stylistyką dekoracji znajdujących się wewnątrz. Utrzymamy dzięki temu harmonię i spójność. Wybierając bożonarodzeniowe stroiki na drzwi do swojego domu lub mieszkania, możemy stanąć przed dylematem, czy zdecydować się na klasyczny okrągły wieniec, czy odejść nieco od tradycji i postawić na coś nietypowego. Klasyka jest zawsze na czasie, ale jeżeli pragniesz zmiany, to możesz zdecydować się np. na stroik na drzwi w kształcie podłużnej "łezki" z iglastych gałązek, gwiazdki lub dzwoneczka. 
Zobacz wideo Ozdoby świąteczne w sklepach już na początku września

Stroik na drzwi Boże Narodzenie — przygotuj go samodzielnie

Jak samodzielnie wykonać stroik na drzwi? Boże Narodzenie to czas, kiedy często próbujemy swoich sił w przygotowaniu własnoręcznych, a co za tym idzie — oryginalnych kompozycji. Aby samodzielnie zrobić stroik na drzwi na Boże Narodzenie, należy zgromadzić wcześniej potrzebne materiały. Przede wszystkim, musisz zaopatrzyć się w stelaż, który będzie bazą Twojej kompozycji. Powinien być on wykonany z lekkiego materiału np. styropianu. Niezbędne będą także narzędzia do mocowania różnych elementów kompozycji, jak np. pistolet do klejenia na gorąco, sznurki, druciki, nożyczki. Ponadto niezbędnym elementem będą również gałązki drzewa iglastego (może być również tuja) oraz dekoracje (szyszki, łupiny orzechów, kokardki, gwiazdki, mini prezenty wykonane z pudełek po zapałkach itp.). Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych materiałów zabieramy się za przygotowanie naszego stroika na drzwi. 

Stroiki na drzwi: instrukcja wykonania krok po kroku

Instrukcja przygotowania stroika na drzwi nie jest skomplikowana i przy odrobinie zapału, każdy jest w stanie stworzyć unikalną dekorację.

  • Krok 1. Stroiki na drzwi muszą być wykonane solidnie, dlatego bardzo ważne jest dokładne przymocowanie wszystkich elementów. Zaczynamy od dekoracji stelaża. Gałązki należy przymocować do niego bardzo mocno i "ciasno", aby można było ukryć przestrzenie, przez które mogłyby być widoczne brzegi stelaża. Najlepiej do tego celu użyć metalowego drucika.
  • Krok 2. Zamocowanie na bożonarodzeniowym stroiku na drzwi szyszek, orzechów, kokardek  i innych elementów ozdobnych, których używamy. W tym miejscu przyda się pistolet do klejenia na gorąco.
  • Krok 3. Przymocowanie bożonarodzeniowego stroika na drzwi.  

Jak powiesić stroik na drzwiach?

Jak powiesić stroik na drzwiach? Jeżeli nasz świąteczny stroik na drzwi jest bardzo lekki (np. na styropianowej podstawie) i mamy zamiar powiesić go na drzwiach do mieszkania, to możemy do tego celu użyć taśmy dwustronnej. W sytuacji, gdy chcemy powiesić ozdobę na drzwiach frontowych, lepiej zastosować nieco bardziej solidne rozwiązanie. Możemy np. zamocować na drzwiach haczyk samoprzylepny i zaczepić stroik na drzwi na ozdobnej tasiemce. W przypadku drzwi metalowych sprawdzi się natomiast silny magnes.

Zobacz też: Jak przedłużyć trwałość stroika? Wypróbuj sposoby florystów, a będzie piękny przez kilka tygodni

Więcej o: