Mało kto wie, jak dbać o żywą choinkę. Nie popełniaj tego błędu, bo straci igły jeszcze przed świętami

Wiele osób jest zdania, że bez choinki nie ma świąt. To drzewko to prawdziwy symbol zbliżającego się Bożego Narodzenia. Jeśli marzy ci się żywa choinka, ale boisz się, że szybko straci igły, zrób jedną rzecz.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już teraz duża część osób wyciągnęła świąteczne dekoracje, by przyozdobić swój dom. Jedną z rzeczy, jakich nie może zabraknąć w tym magicznym czasie, jest oczywiście choinka. Jeśli zdecydujemy się na żywą, warto pamiętać o kilku kwestiach, by zachwycała przez długi czas.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Choinka na pniu może zachwycać przez długi czas. Wystarczy zapamiętać kilka porad 

Żywa choinka jest dla wielu osób prawdziwym symbolem Świąt. Niestety, ma ona jeden ogromny minus. Wystarczy kilka dni, by zaczęła się sypać igłami, a wtedy nadaje się tylko do śmieci. Na szczęście okazuje się, że można opóźnić ten proces. Lucas Dull, właściciel farmy choinek, w rozmowie z portalem Family Handman zdradził, jak zadbać o choinkę, aby łysiała już po tygodniu. Najważniejszą według niego rzeczą jest umiejscowienie choinki. Zdaniem eksperta powinna być oddalona od wentylacji i źródeł ciepła, które wysuszają roślinę. Warto więc zaplanować dokładnie, gdzie chcemy umiejscowić nasze drzewko. Powinno mieć dużo miejsca, by uniknąć łamania gałęzi. Dodał, że zaraz po zakupie pień choinki powinno się umieścić w dużym wiadrze wypełnionym wodą i odczekać godzinę, aby roślina wchłonęła jak największą ilość wody. Tak przygotowana choinka nie będzie szybko gubiła igieł. Trzeba jednak podlewać ją co dwa, trzy dni, by nie zwiędła. 

Jak dbać o żywą choinkę? Te zasady wydłużą jej żywotność

Ważny może się również okazać wybór gatunku. Jeśli chcemy, by jak najdłużej choinka zdobiła nasze wnętrza, wcale nie powinniśmy sięgać po sosnę czy nawet świerk. Okazuje się, że o wiele lepiej sprawdzą się jodły, a najlepsza z nich będzie kaukaska. To drzewko ma nie tylko niezwykle grube, ale przy tym bardzo miękkie igły, a ponad to jest bardzo wytrzymała. Jak podaje portal Genialne, jeśli będziemy pilnować regularnego podlewania, takie drzewko powinno wytrzymać nawet do pięciu tygodni. Ważną rzeczą jest również czas. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z zakupem wcale nie powinno się czekać do ostatniej chwili. Większość choinek jest ścinana już na samym początku grudnia. Oznacza to w praktyce, że tuż przed świętami mają one już prawie miesiąc, a przez to są nieświeże. Takie właśnie choinki mogą sypać się szybciej. Ekspert wytłumaczył, że najlepszym terminem na kupowanie choinek jest drugi tydzień grudnia. Jeśli będziemy trzymać się tych zasad, nasze drzewko może zdobić wnętrza nawet do połowy adwentu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA