Gwiazda betlejemska odchodzi w zapomnienie. Coraz więcej osób sięga po tę stylową roślinę

W okresie świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach można zauważyć gwiazdę betlejemską. Roślina ta pięknie prezentuje się zarówno na parapecie, jak i na wigilijnym stole. Jeśli jednak potrzebujesz nieco świeżości, mamy rozwiązanie. To świąteczny hit.

Gwiazda betlejemska to roślina, która nieprzerwanie od lat w okresie świątecznym pojawiała się w polskich domach. To jednak koniec pewnej ery, ponieważ do gry wkracza równie piękny czerwony kwiat, który robi furorę wśród hodowców. Coraz częściej gwiazdę betlejemską zastępuje się właśnie w ten sposób. Ma wiecznie zielone liście oraz niepowtarzalne czerwone owoce. O czym mowa? Na sklepowych półkach mogą być już braki.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koniec ery gwiazdy betlejemskiej. Rozpoczyna się nowy sezon. Świąteczny hit

Wraz z nadejściem grudnia i pierwszych opadów śniegu, domy zaczynają wypełniać się świąteczną magią. Choinki, lampki, dekoracje i rośliny ozdobne takie jak gwiazda betlejemska sprawiają, że w powietrzu czuć już święta.

Zostańmy jednak przy temacie kwiatów - tak, gwiazda betlejemska spotykana jest często, jednak czy można ją jakkolwiek zastąpić? Okazuje się, że jak najbardziej, ponieważ istnieje równie piękna o czerwonych i zielonych barwach roślina, która przyozdobi przestrzeń. Jest nią golteria, która charakteryzuje się małymi, lecz wyrazistymi czerwonymi owocami oraz błyszczącymi liśćmi. Jak wygląda pielęgnacja golterii? 

Golteria: uprawa i pielęgnacja rośliny w domu. Pamiętaj o tych aspektach

Golteria to niewielka krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Kwiat osiąga od 10 do 15 cm wysokości i rośnie powolnie, lecz to poniekąd jego atut. W październiku wypuszcza czerwone owoce, które ozdabiają roślinę aż do wiosny. Co ważne, nie są one zdatne to jedzenia. 

Jeśli mowa o pielęgnacji, ta nie jest trudna, lecz o kilku aspektach warto pamiętać. Golteria nie znosi suszy, więc należy ją dość często i przy tym regularnie podlewać. Oczywiście uważaj na przelanie rośliny, ponieważ może to doprowadzić do zgnicia korzeni. W okresie zimowym, czyli wtedy gdy najczęściej decydujemy się na golterię, nie wymaga ona nawożenia.

Niestety, pomimo tego że kwiat wygląda w domu naprawdę pięknie, nie będzie czuł się dobrze w ciepłej i słabo naświetlonej przestrzeni. Właśnie dlatego najlepiej jeśli roślinę postawisz w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu, a jeśli chcesz, na czas kolacji wigilijnej możesz przynieść ją na stół. Dobrym miejscem na jej uprawę może być także korytarz lub klatka schodowa. Na wiosnę natomiast możesz przesadzić kwiat do ogrodu lub postawić na balkonie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.