Jeśli trzymasz jajka na drzwiach lodówki, popełniasz błąd. Przełóż je w to miejsce, a zachowają świeżość

Jajka zazwyczaj trzymane są na bocznej półce w drzwiach. Wyjmujemy je z kartonika i wkładamy do specjalnej foremki. Okazuje się, że być może popełniamy przy tym ogromny błąd. Eksperci mówią, że zupełnie inna półka będzie lepsza na jajka, by dłużej zachowały świeżość.

Aspekt tego, jak poukładane powinna być żywność w lodówce, wciąż budzi wiele wątpliwości. Dziś zastanowimy się nad jajkami. Okazuje się, że wiele osób źle je przechowuje. Może być to poważnym problemem, ponieważ waży na ich świeżości. Eksperci podpowiadają, gdzie odłożyć je po zakupach.

Zobacz wideo Genialny przepis na szparagi z jajkiem i parmezanem. Ten trik odmieni twoje gotowanie

Czy jajko jest świeże? Zanim zjesz, wykonaj test

Wiele osób zapomina, że jajka, tak jak większość produktów, również posiadają swoją datę przydatności do spożycia. Trzeba na nią uważać, żeby nie narazić się na negatywne konsekwencje. W niektórych przypadkach możne nawet dojść do zatrucia salmonellą, które objawia się silnymi bólami brzucha oraz głowy, a czasem nawet wymiotami, biegunką oraz podwyższoną temperaturą. Datę przydatności można bez problemu znaleźć nadrukowaną na opakowaniu. Zazwyczaj wynosi ona 28 dni. Dobrze przechowywane jednak jajka, mogą być zdatne do spożycia przez nawet dwa miesiące. Przed zjedzeniem jednak warto dokładnie sprawdzić, czy nadal są bezpieczne. Sprawdzonym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest włożenie go do wody tuż przed rozbiciem. Świeże jajko zatonie, jeśli natomiast będzie pływało po powierzchni wody lub delikatnie się będzie unosić pod nią, oznaczać to będzie, że jest nieświeże. Jajka powinno przechowywać się w niskich temperaturach. Nie oznacza to z góry, że muszą być w lodówce. Trzeba jednak być ostrożnym, jeśli chcemy trzymać je na balkonie. Tak pozostawione są wystawione na niekontrolowane wahania temperatury. Jajka nie mogą przebywać w temperaturze wyższej niż 20 stopni Celsjusza.

Jak przechowywać jajka? Wiele osób popełnia ten błąd

Eksperci zaznaczają, że najlepszym miejscem na przechowywanie jajek jest wewnętrzna, środkowa półka lodówki. Co więcej, nie powinniśmy wyjmować ich z kokilki. Trzymane luzem zwiększają ryzyko przeniesienia różnych drobnoustrojów ze skorupki na inne produkty. Jajka powinny być również trzymane z daleka od produktów o silnym zapachu. Eksperci twierdzą, że półka w lodówce, która ma w sobie przestrzenie na jajka, wcale nie jest dla nich najlepsza. Radzą więc umieszczać kartonowe opakowanie na środkowej półce wewnątrz lodówki, ponieważ dzięki temu zapewnimy im względnie stałą temperaturę. Najlepsza będzie wynosiła około 4 stopni Celsjusza. Dobrze również pamiętać, że jajka nie powinny być myte przed włożeniem do lodówki. Lepszym pomysłem będzie wyczyszczenie ich dopiero przed użyciem. Dzięki temu odpowiednio wyczyścimy ewentualne drobnoustroje ze skorupki. Ma to znaczenie zwłaszcza przy szykowaniu jajecznicy czy omletu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA