Jak dbać o storczyki? Znamy doskonały sposób na kapryśną roślinę. Dodaj do wody i patrz jak kwitnie

Orchidea to popularna roślina, którą można zakupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Jej uprawa nie należy jednak do najprostszych. Wiele osób nie wie, jak dbać o storczyki, aby kwitły. Należy zapamiętać o kilku podstawowych zasad. A co zrobić gdy marnieją storczyki? Pielęgnacja czosnkiem je uratuje.

Jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych jest storczyk. Czego nie lubi ten kwiat? Lista jest długa, bowiem ma on sporo wymagań, których hodowcy często nie potrafią spełnić. W efekcie nie kwitnie, gubi liście i w końcu zupełnie marnieje. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad pielęgnacji, by roślina cieszyła oko przez długi czas. Jak uratować storczyka? Zapamiętaj te reguły.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Gdzie powinien stać storczyk? Najważniejsze fakty o roślinie

W naturalnym środowisku storczyki rosną na terenach równikowych oraz skalistych. Co ciekawe, nie wyrastają bezpośrednio z ziemi, a z korzeni drzew. Są zatem epifitami, co oznacza, że potrzebują drugiej rośliny jako wsparcia, ale nie żerują na niej i odżywiają się samodzielnie dzięki powietrznym korzeniom. Z uwagi na pochodzenie storczyków, ziemia w doniczce powinna być lekka i przepuszczalna. Świetnie sprawdzi się mieszanka kory, włókna kokosowego, keramzytu i perlitu. Należy pamiętać, by na dno dać warstwę drenażu. Dzięki temu korzenie będą mogły swobodnie pobierać wodę i nie zgniją. Stanowisko, na którym stawiamy storczyki, musi znajdować się w świetle rozproszonym. Wystawiając je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych można doprowadzić do poparzenia liści. Warto też wsadzić roślinę do przeźroczystej osłonki, by światło docierało także do korzeni, ale nie jest to warunek konieczny.

Odmiany storczyków a temperatura. Jak dbać o storczyki, aby kwitły?

Jednym z najważniejszych aspektów w pielęgnacji storczyków jest temperatura. Przed zakupem rośliny warto upewnić się, jakie warunki panują w naszym domu. W zależności od tego, czy wolimy ciepło czy zimno, powinniśmy dobrać odpowiednią odmianę. Storczyki dzieli się na:

  • ciepłolubne: temperatura w dzień 23-27 stopni Celsjusza, w nocy 18-20 stopni. Do takich warunków świetnie sprawdzi się odmiana Phalaenopsis;
  • umiarkowane: temperatura w dzień 18-22 stopnie Celsjusza, w nocy 14-18 stopni Celsjusza. Przykładowe rodzaje żyjące w tych warunkach to Cattleya i ;
  • zimnolubne: temperatura w dzień 15-18 stopni Celsjusza, w nocy 8-14 stopni. To idealne warunki dla Cymbidium i Dendrobium.

Jak uratować storczyka? Nawadnianie, pielęgnacja czosnkiem

Kolejna ważna zasada dotyczy podlewania. Nie trzeba nawadniać storczyków przesadnie często, ale za to obficie. Popularną metodą jest zanurzenie doniczki z kwiatem w pojemniku z wodą na około 10 minut, a następnie wyciągnięcie i dokładne otrząśnięcie z nadmiaru płynów. W ten sposób należy potraktować storczyka raz na tydzień lub co dziesięć dni, w zależności od pogody. Woda powinna być destylowana lub przegotowana i w temperaturze pokojowej. Z kolei wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi kwiat dobrze, aby wynosiła około 60 proc. Warto zatem postawić obok nawilżacz powietrza. Jeśli mimo spełnienia powyższych warunków, storczyk nie kwitnie lub marnieje, warto sięgnąć po domowy nawóz z czosnku. Jak go przygotować? Zagotuj litr wody, a następnie dodaj do niej trzy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Odstaw całość na 24 godziny, a po tym czasie przelej wywar przez sitko i podlej nim storczyka. Roślina powinna od razu odżyć.

Storczyki: pielęgnacja po przekwitnięciu. Przycinanie storczyka

Warto wiedzieć, że okres kwitnienia jest różny w zależności od odmiany. Jedne będą kwitnąć przez rok, a inne przez kilka miesięcy. Zwykle storczyki wypuszczają pąki w okolicy października i listopada, kwitną przez całą zimę i wiosnę, a przekwitają na przełomie marca i kwietnia. Rośliny w stanie spoczynku należy przenieść w zacienione miejsce. W tym czasie mogą zacząć gubić swoje kwiaty. Warto też przyciąć pędy sekatorem na wysokości około 0,7 cm od węzła łodygi. Dzięki temu nowe pędy będą o wiele silniejsze i lepiej się rozwiną.

Więcej o: