To najlepsze odmiany pomidorów. Są odporne na zarazę ziemniaczaną i gwarantują dorodne, soczyste owoce

To najlepsze pomidory dla początkujących. Choć jest to wrażliwa roślina, to te odmiany poradzą sobie z trudnymi warunkami i różnymi infekcjami. Są odporne na zarazę ziemniaczaną, a przy tym dają duże, soczyste owoce. Sprawdź, jak dbać o pomidory w doniczce i kiedy je przesadzić.

Nie ma nic lepszego niż warzywa z domowego ogródka. Jedną z najprostszych roślin jadalnych w uprawie jest pomidor. Można go hodować zarówno w szklarni, jak i na domowym balkonie, dlatego cieszy się dużą popularnością. Choć pielęgnacja sadzonek nie jest trudna, to rośliny mogą zostać zaatakowane przez choroby i szkodniki. Jak tego uniknąć? Przestrzegaj kilku podstawowych zasad i wybieraj tylko sprawdzone odmiany.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Kiedy siać pomidory na rozsady? Nie przegap tego terminu

Luty to najwyższa pora na rozpoczęcie prac ogrodowych. W tym miesiącu można zacząć już rozsadę nasion niektórych roślin, m.in. pomidora. Z uwagi na to, że jest to roślina ciepłolubna i kiepsko znosi mrozy, najlepiej wybrać koniec lutego lub sam początek marca. Ważne jest także miejsce, w którym będziemy hodować sadzonki. Pomidory powinny otrzymywać dużą ilość światła i przebywać w pomieszczeniu z wysoką temperaturą. Z kolei ziemia pod uprawę musi być lekka i przepuszczalna. Sadzonki będzie można przesadzić do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, gdy zupełnie zniknie ryzyko przymrozków i nagłego pogorszenia pogody. Aby dobrze się przyjęły w ogrodzie, wcześniej trzeba je odpowiednio zahartować.

Jak uprawiać pomidory w gruncie? Wybierz te odmiany

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas uprawy pomidorów są rożnego rodzaju choroby. Najpopularniejsza z nich to zaraza ziemniaczana, która stanowi ogromne zagrożenie dla sadzonek. Powoduje duże straty w plonach, a nawet może wyniszczyć całą uprawę. Wywołuje ją grzybopodobny organizm Phytophthora infestans, którego zarodniki gromadzą się w resztkach roślinnych znajdujących się w glebie lub na powierzchni. Zakażeniu sprzyja też wysoki poziom wilgotności powietrza i niska temperatura w okolicy 15 stopni Celsjusza. Po czym rozpoznać zarazę ziemniaczaną? Pierwsze objawy infekcji to ciemne plamy na łodygach i liściach, które w bardzo krótkim czasie mogą się rozprzestrzenić na całą roślinę i jej owoce. Z tego względu należy działać szybko. Zarażone owoce na pewno nie dojrzeją, spadną i nie będą nadawać się od jedzenia. Jeśli nie chcesz, by to spotkało twoją uprawę, możesz temu zaradzić zawczasu, wybierając odporne odmiany pomidorów, m.in.:

  • Honey Moon F1 - wczesna odmiana malinowa, daje duże owoce o kulistym kształcie i lekko różowym zabarwieniu. Są oznaczone symbolem F1, ponieważ powstają jako krzyżówka kilku odmian;
  • Henryka F1 - średnio późna odmiana pomidorów malinowych. Owoce są dorodne, soczyste, a nawet słodkawe. Cechuje je wysoka odporność na zarazę ziemniaczaną i niekorzystne warunki;
  • Koralik - wczesna odmiana typu cherry. Jest bardzo plenna, wydaje dużą ilość małych pomidorków, a przy tym jest łatwa w uprawie. Świetnie nadaje się dla amatorów;
  • Rumba Ożarowska - bardzo wartościowa odmiana, bogata w witaminę C i odporna na choroby, Jej owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa.
Więcej o: