Kalendarz biodynamiczny luty 2024. Kiedy czas na sadzenie? Pora zakasać rękawy i brać się do pracy

Kalendarz ogrodnika to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala wyznaczyć odpowiednie dni na poszczególne prace przy roślinach. Jak działa kalendarz księżycowy ogrodnika? Wszystko zależy od faz księżyca. Sprawdź kalendarz biodynamiczny na dziś i pozostałe dni miesiąca.

Pielęgnacja ogrodu w lutym może być nieco skomplikowana, bowiem w tym miesiącu trudno określić, jaka pogoda będzie przeważać. W niektórych częściach kraju temperatura sięga już niemal 10 stopni Celsjusza, podczas gdy w innych miejscach nadal leży śnieg. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy odkładać prace ogrodowe do marca. Przy określeniu tego, co warto zrobić w lutym, pomoże nam kalendarz biodynamiczny 2024. Na podstawie faz księżyca określa, kiedy najlepiej zasadzić poszczególne rośliny i jak o nie zadbać w najbliższym czasie.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kalendarz ogrodnika. Co kiedy sadzić w ogrodzie?

W lutym przyroda powoli budzi się do życia, a słońce świeci nieco dłużej. To dobry czas na zasadzenie tych roślin, którym ewentualne przymrozki są niestraszne. Od poniedziałku 5 lutego 2024 rozpoczyna się czas sprzyjający rozwojowi roślin, których plonem ma być owoc lub nasiona, a także tych, z których powstaną jadalne korzenie. Z tego względu warto zabrać się za posianie kapusty pekińskiej, kapusty białej i czerwonej oraz karczocha. Okres ten potrwa do czwartku 8 lutego. Należy pamiętać, że nasiona wysiewamy do skrzynek lub doniczek wypełnionych ziemią przeznaczoną właśnie do tego początkowego procesu. Z kolei od czwartku 8 lutego do niedzieli 11 lutego będziemy mogli posiać rośliny, których plonem ma być kwiat, łodyga lub liść. To dobry czas na petunię ogrodową, werbenę, lobelię, lwią paszczę, szałwię błyszczącą, żeniszek meksykański, lewkonię, niecierpek i heliotrop.

Kiedy czas na sadzenie? Kalendarz ogrodnika luty 2024

Szczególnie korzystny okres siania i sadzenia przypada na drugą połowę lutego, najlepiej robić to od 17. dnia miesiąca. To dobry czas na warzywa, które zwykle lądują jako kiełki w naszych kanapkach, np. rzodkiewka, słonecznik, rzeżucha, soja i soczewica. To także idealny czas na sałatę, kalarepę, kalafiora, pomidory, selera, pora i cebule. Z kolei od 24 lutego możemy się zabrać za sianie nasion wczesnych odmian marchwi, rzodkiewki, szpinaku, kopru i bobu. Pod koniec miesiąca, czyli po 26 lutym, jeśli pogoda sprzyja, warto rozpocząć hodowlę ziół, np. estragonu, rozmarynu i szałwii lekarskiej. Parapet musi być jednak dobrze oświetlony, by rośliny zaczęły rosnąć. Luty to jednak nie jest najlepszy czas na owoce. Jeśli mrozy już odpuszczą, to po 21. lutym możemy rozpocząć wysiew nasion truskawek. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA