Wiosenna królowa ogrodu została zapomniana. To ona wita wiosnę swoimi włochatymi kwiatami

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, gotowa ożywić naturę w ogrodach i parkach miejskich pięknymi roślinami. Mało kto jednak wie, który z kwiatów jako jeden z pierwszych wita wiosnę. To urocza roślina, choć niestety nieco zapomniana i dziś rzadko spotykana.

Wraz z nadchodzącą wiosną ponownie otaczać nas będą piękne kolorowe rośliny. Natura obudzi się do życia i zacznie przygotowywać się do lata. Zastanawialiście się, które z bylin kwitnących wiosną są uznawane za te najpiękniejsze? Z pewnością jest ich wiele, lecz dziś zajmiemy się kwiatem, który na przestrzeni lat został zapomniany, a swoim wyglądem zachwyca niemalże każdego. Sasanka zwyczajna jeszcze nie tak dawno była w każdym polskim ogrodzie. Jak wygląda jej pielęgnacja i czym charakteryzuje się roślina? 

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Fenomen sasanki zwyczajnej. To ona wita wiosnę i zachwyca wyglądem

Sasanka zwyczajna była niegdyś bardzo popularną byliną, głównie ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Nadal zachwyca ogrodników owłosionymi liśćmi i łodygami, z których to wyrastają piękne fioletowe kwiaty przypominające dzwoneczki. Gdy rośnie w dużych ilościach, tworzy niesamowitą kompozycję dekoracyjną, dlatego dawniej tak wiele osób posiadało ją w przydomowych ogrodach. Z biegiem lat została zapomniana, a jej liczba diametralnie spadła, więc aktualnie jest już pod ochroną. Zazwyczaj kwitnie od marca do maja i co ciekawe, posiada kilka ludowych nazw. Najczęściej można spotkać się z określeniem  futrzany zawilec, wstydliwa panienka lub kwiat wielkanocny. Jak jednak wygląda pielęgnacja sasanki? To roślina łatwa w uprawie, lecz należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Pielęgnacja sasanki zwyczajnej. Kwiat sprawdzi się nawet u początkujących ogrodników

Sasanka to roślina wytrzymała na mróz, więc polskie zimy nie będą jej straszne. Przetrwa niskie temperatury nawet bez zabezpieczenia, lecz mimo to podczas okresu kwitnięcia należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Ważnym aspektem jest tutaj stanowisko, ponieważ musi być nasłonecznione oraz osłonięte od przeciągów. Silne wiatry mogą uszkodzić liście i kwiaty sasanki, więc zwróć na to uwagę. W kwestii podłoża, bylina jest bardzo tolerancyjna, ponieważ dobrze czuje się niemalże w każdej glebie. Mimo to najlepiej sprawdzi się podłoże wapienne. W czasie uprawy kwiat praktycznie nie wymaga podlewania, co ucieszy zapominalskich ogrodników. Podczas upałów warto jednak choć trochę nawodnić ziemię, by wesprzeć system korzeniowy. Jeśli masz w planach zasadzić sasankę w swoim ogródku, pomyśl nad stworzeniem wiosennej rabaty. Połączenie sasanki, hiacynta i krokusa będzie prezentowało się naprawdę świetnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA