Ta roślina jest jedną z najwcześniej kwitnących. Już niedługo pokaże swoje gwieździste kwiaty

Wiele osób nie może się już doczekać wiosny, by móc podziwiać różnokolorowe rośliny w swoich ogródkach. Nie każdy jednak wie, że wcale nie trzeba na nie czekać. Są takie kwiaty, które zachwycać będą już w marcu. Idealnym przykładem może być łatwy w uprawie śnieżnik.
Śnieżnik. Zdj. Ilustracyjne
Alex Manders/iStock

Nie wszystkie kwiaty kwitną na wiosnę. Niektóre z nich przyozdobią nasze ogrody o wiele wcześniej, a ta jest jedną z najwcześniej kwitnących. W Polsce możemy ją podziwiać już na przedwiośniu. Co więcej, poradzą sobie z nią nie tylko zaawansowani ogrodnicy, ale również amatorzy ogrodnictwa.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Śnieżnik zakwita wcześniej niż inne kwiaty. Zachwycać może już na przedwiośniu

Śnieżnik należy do roślin cebulowych z rodziny szparagowatych. Jego naturalnym obszarem występowanie jest basen Morza Śródziemnego. Najlepiej szukać go na terenach górskich w miejscach, w których utrzymuje się śnieg i panują niskie temperatury. Same kwiaty są dość niskie, ponieważ osiągają od 10 do 40 centymetrów. Z pojedynczej cebulki wyrosną nam dwa liście, cienka i wyprostowana łodyga o zielono-żółtym kolorze. Warto zaznaczyć, że śnieżniki zalicza się do najwcześniej kwitnących roślin w ogrodach. Kwiaty pojawiają się już w marcu, a w przypadku łagodnych zim, można podziwiać je już nawet w lutym. Przybierają one gwieździsty kształt. Składają się z sześciu płatków zazwyczaj o barwie szafirowo-niebieskiej - choć zdarzają się również odmiany kwitnące na biało bądź różowo - z białym środkiem. Śnieżniki kwitną dość obficie, co pozwala utworzyć z nich prawdziwy kwiatowy dywan w naszym ogrodzie.

Jak dbać o śnieżnik? Ich uprawa nie należy do trudnych

Śnieżniki są dość łatwe w uprawie i pielęgnacji. Ich wymagania nie są zbyt duże, dzięki czemu są idealnym wyborem dla ogrodników z różnymi stopniami zaawansowania. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest sadzenie. Najczęściej te rośliny uprawia się z cebulek. Wsadzamy je do gruntu późnym latem, bądź wczesną jesienią. Powinniśmy pamiętać, żeby nie wsadzać ich zbyt głęboko. Jeśli jednak wolimy wysiewać je z nasion, powinniśmy robić to we wrześniu. Te kwiaty preferują stanowiska z dostępem do dużej ilości światła słonecznego. Właśnie na nich najlepiej i najobficiej nam zakwitną. Poradzą sobie co prawda również w półcieniu, jednak wówczas kwitnienie będzie mniejsze, a kwiaty nie tak okazałe. Śnieżniki można uprawiać na każdej glebie ogrodowej, choć najlepiej sprawdzi się żyzna, przepuszczalna i próchnicza, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Ziemię można wzbogacić również kompostem. Tej rośliny nie trzeba intensywnie podlewać ani nawozić. Podlewamy od czasu do czasu w okresie kwitnienia, jednak trzeba uważać, gdyż te kwiaty źle znoszą wysoką wilgotność i obfite podlewanie. 

Zobacz też:

Więcej o: